Anasayfa > Yaşam > Cilvegözü sınır kapısında büyük patlama

11.02.2013 Pts, 16:01

Cilvegözü sınır kapısında büyük patlama

Reklam

Türkiye dün sınır kapısında meydana gelen patlama ile sarsıldı. Hatay’ın Reyhanlı ilçesine bağlı Cilvegözü Sınır Kapısı’ndaki patlamada 5’i olay yerinde 5’i de hastanede olmak üzere 10 kişi hayatını kaybetti, en az 30 kişi de yaralandı.

Bombalı saldırının Suriye plakalı bir araçla uzaktan kumanda ile yapıldığı iddia edildi. Patlamada ölenler arasından Suriye uyruklularında bulunduğu belirtildi.

Hatay’ın Cilvegözü Sınır Kapısı’nın bölgesindeki gümrük personelinin lojmanlara çok yakın bir noktada bugün saat 15.00 sıralarında büyük bir patlama oldu. Sınır kapısının Suriye çıkışında park halindeki Suriye plakalı bomba yüklü bir araç patladı. Olay yerinde 5 kişi hayatını kaybederken, 30 civarında yaralı ambulanslarla hastanelere taşındı. Durumu ağır olan yaralılardan 5’i yapılan bütün müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Ölenlerden 5’inin Suriyeli olduğu belirlenirken, 5’inin de Türkiye vatandaşı olduğu öğrenildi. Patlamanın olduğu bölgenin Suriye’ye yardım için giden araçların bulunduğu bekleme bölgesi olması ölü ve yaralı sayısının artmasına sebep olduğu öğrenildi. Suriye’deki savaştan sonra araç geçişine kapatılan kapıdan komşu ülkeye gönderilen yardımların geçişine izin veriliyordu. Türkiye tarafından girişlere izin verilmezken Suriye’den gelen araçlara kapılar açık tutuluyordu.

 

 

Reyhanlı Belediye Başkanı Hüseyin Şanverdi, olayın Suriye plakalı bir araçtaki bomba düzeneğinin patlatılması sonucu meydana geldiğini aktardı. Şanverdi: “Pikap türü bir araç. Aldığımız bilgiye göre olay yerinde 5 kişinin hayatını kaybettiğini 5’inin de hastanede öldüğünü biliyoruz.” şeklinde konuştu. CHP Hatay Milletvekili Hasan Akgöl ise olayın provokatif bir saldırı olduğunu belirterek, “Çok kötü bir manzara vardı, kontrolsüz geçiş nedeniyle Suriye plakalı bomba yüklü araç sınır kapımızda patlatılmış. Yerde çok sayıda ceset gördük, yanan araçlar var. Savcılar ve diğer yetkililer olay yerinde gerekli incelemeyi yapıyor.” ifadelerini kullandı.

 

 

Gümrük Bölge Müdürü Adnan Korkmaz da şunları söyledi: “Bakanlık tarafından alınan karar gereği Türk araçlarının Suriye tarafına girişine izin verilmiyordu. Patlayan aracın geçici olarak oraya park edildiğini düşünüyoruz. Araç henüz gümrüklü sahadan çıkmamıştı. Daha net bilgiler soruşturma neticesinde ortaya çıkacak.”

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.