Anasayfa > Gündem, Öne Çıkan Haberler, Türkiye, Yaşam > Çin En Büyük Bahçesini EXPO 2016 Antalya İçin Yapacak

04.12.2015 Cum, 10:48

Çin En Büyük Bahçesini EXPO 2016 Antalya İçin Yapacak

Reklam

Türkiye’nin ilk EXPO’suna katılım kararı alan Çin ile EXPO 2016 Antalya arasındaki katılım sözleşmesi Pekin’de imzalandı.

Sözleşmeye, Çin Çiçek Birliği Başkanı Jiang Zehui ile EXPO 2016 Antalya Genel Komiseri Büyükelçi Erdoğan Kök imza koydu. Zehui, Türkiye’nin ilk EXPO’suna büyük önem verdiklerini belirterek, “3 bin 150 metrekarelik bahçemiz Çin dışındaki bir bahçecilik sergisinde şimdiye kadar açılan en büyük bahçe olacak” dedi.

Türkiye’nin ilk EXPO’su olan EXPO 2016 Antalya’ya katılım kararı alan Çin, katılım sözleşmesini imzaladı. Pekin’deki imza töreni International Bamboo and Ratton Tower’da yapıldı. Törene Çin Dışişleri, Ekonomi ve Ticaret ve Kalkınma bakanlıkları üst düzey yetkilileri ile Türkiye’nin Pekin Büyükelçiliği’nden yetkililer katıldı.

Katılım sözleşmesine Çin Çiçek Birliği Başkanı Jiang Zehui ile EXPO 2016 Antalya Genel Komiseri Büyükelçi Erdoğan Kök imza koydu. Törende konuşan Zehui, Türkiye’nin ilk EXPO’suna büyük önem verdiklerini söyledi. Zehui, “3 bin 150 metrekarelik kalıcı bahçemizle Çin dışındaki bir bahçecilik sergisinde şimdiye kadarki en büyük bahçemizi Antalya’da kuracağız. Bunun Çin-Türk diplomatik ilişkilerinin 45. yıldönümü için önemli bir armağan olduğunu düşünüyoruz“ dedi.

Zehui, kurulacak bahçenin 4 büyük tasarım firması tarafından hazırlanan projeler arasından seçildiğini, ‘Çin Hua Bahçesi’ adı verildiğini belirtti. Çinli başkan törende şunları söyledi:

“Dünya soyut kültürel mirası olan Suzhou bahçesi referans alınarak kurulacak bahçede modern çiçekçilik ve ekolojik medeniyette Çin’in artan başarısı, tarihi ve zengin çiçekçilik kültürü sergilenecek.

EXPO 2016 Antalya Genel Komiseri Büyükelçi Erdoğan Kök de, “Türkiye ve Çin dost bir ülke. Bu katılımdan onur duyduk” diye konuştu. İki ülkenin heyetleri imza töreninin ardından aile fotoğrafı çektirdi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.