Anasayfa > Kültür-Sanat, Öne Çıkan Haberler > Ciritciler, 900 yıl sonra kask taktılar

05.05.2013 Paz, 4:42

Ciritciler, 900 yıl sonra kask taktılar

Reklam

E.MEHMET YILMAZ
ERZURUM (İHA) –

 

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen Erzurum Mahalli Lig Atlı Cirit il birinciliği müsabakalarında sporcular kask takarak sahada mücadele etti.
Atlı Cirit il birinciliği karşılaşmaları il cirit sahasında başladı. 19 takımın bulunduğu şampiyonada 180 tescilli at ve 300 sporcu mücadele edecek. Yaklaşık 1 ay sürecek olan şampiyonanın ilk gününde 10 takım sahaya çıktı. İlk gün karşılaşmaları Akıncılar Atlı Spor ile Dereboğazı Atlı Spor takımları arasında oynandı.

 
Erzurum’da Atlı Cirit il birinciliği müsabakalarının ilk maçında sporcuların kask götürmüş. takıp sahaya çıkması gözlerden kaçmadı. Cirit müsabakalarında yaşanan kazaları engellemek amacıyla 5 bin yıllık ata sporuna kask önlemi getiren Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Başkanı Prof. DR. Alparslan Ceylan, Erzurum Cirit Sahası’nda yaptığı konuşmada, sporcunun sağlığının önemli olduğunu söyleyerek kask uygulamasına geçtiklerini söyledi. Ceylan, “Oyuncularımız önceki yıllarda kafalarına mücadele esnasında rakip tarafından fırlatılan cirit sonucunda meydana gelen yaralanmaların önüne geçmek için ilk kez saha çıkan sporcuların prosedür gereği kast takmaları mecburiyeti getirildi. Sporcularımız bu durumu yadırgayacaklar ama sporcularımızın sağlıkları bizim için çok önemlidir. Geçen yıl bu kararı almıştık ama ilk kez kask uygulamasını bu müsabakalarda uyguladık” dedi.

 

Ciritcilerin kask takması ise beğenilmedi. Dadaşlar, ‘Ciritcilerin kask takması sanki bu sporun özünden çok şey götürmüş’ diye konuştular.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.