Anasayfa > Ana Manşet, Spor > Cirit’in Hanımağası

18.10.2012 Per, 4:16

Reklam

Ciritin son şampiyonu Erzurum Atlıspor Denizli”de de unvanını korumayı başardı. Erzurum ekibi tüm rakiplerini geride bırakarak üst üste üçüncü kez Türkiye şampiyonu olurken, toplamda şampiyonluk sayısını 5″e taşıdı. Ciritciler, şampiyonluk kupasını  ‘Ciritin Hanımağası’ Fahri Başkanları Erzurumlu işkadını Sevda Aydın’a verdiler.

 

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Denizli Belediyesi, Geleneksel Spor Dalları Federasyonu ve TRT’nin ortaklaşa düzenlediği festival, 25 ülkeden 450 sporcunun katılımıyla Denizli Belediyesi Spor Toto Geleneksel Sporlar Kompleksi’nde yapıldı.

 

 

Festivalin son gününde Atlı Cirit Türkiye Şampiyonası final karşılaşmaları yapıldı. İlk müsabaka Sivas Binicilik ve Cirit Kulübü ile Erzurum Atlıspor Kulübü arasında oynandı. İki takım sporcularının birbirine üstünlük
sağlamak için kıyasıya yarıştığı müsabakayı, Erzurum Atlıspor Kulübü, 36 puana karşı 20,5 puanla kazandı.

 

 

Akıncılar Atlıspor Kulübü ve Uşak 1 Eylül Atlı Ciritspor Kulübü’nün  karşılaştığı ikinci müsabakada, rakibine 34,5 puana 1 puan üstünlük kuran Uşak 1 Eylül Atlı Ciritspor Kulübü karşılaşmayı kazandı.

 

 

Yapılan puanlama sonucunda, Erzurum Atlıspor Kulübü birinci, Uşak 1 Eylül Atlı Ciritspor Kulübü ikinci, Sivas Binicilik ve Cirit Kulübü üçüncü, Akıncılar Atlıspor Kulübü de üçüncü oldu.

 

 

Festivalde, geleneksel Türk sporlarından atlı cirit, rahvan binicilik, matrak, şalvar güreşi, kuşak güreşi, aba güreşi ve aşırtmalı aba güreşinin yanı sıra, strongman tır çekme gösterileri ve sumo güreşi müsabakaları yapıldı.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.