Anasayfa > Bölge, Türkiye, Yerel Haber, Yerel Yönetimler > Çocuk Hakları Günü’nde Haklarını Hatırlattılar

21.11.2015 Cts, 15:01

Çocuk Hakları Günü’nde Haklarını Hatırlattılar

Reklam

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Çocuk Meclisi, düzenlediği etkinliklerle Dünya Çocuk Hakları Günü’nü kutladı. Çocuk Meclisi’nin açılışını da yapan çocuklar, büyüklere önemli mesajlar gönderdi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Çocuk ve Kreş Hizmetleri Şube Müdürlüğü, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü nedeniyle Sümerpark Ortak Yaşam Alanı’nda etkinlik düzenledi. Etkinliğe, ders destek programlarından faydalanan yüzlerce çocuk katıldı. Etkinlik, Çocuk ve Kreş Hizmetleri Şube Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan ve her yıl 20 Kasım tarihinde açılışı yapılan Çocuk Meclisi’nin oturumuyla başladı. Meclis oturumu, yapılan yoklamanın ardından 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’nün önemini anlatan basın açıklamasıyla devam etti.

Meclis adına açıklamayı yapan İdilnur Karataş, ülkeyi yönetenlerin çocuk haklarını çok iyi bildiklerini, ama bu hakları bilmezlikten geldiklerini söyledi. Savaşlarda en fazla çocukların öldürüldüğünü ve yine en fazla zararı çocukların yaşadığına dikkat çeken Karataş, bundan sonra hiçbir çocuğun ölmesini istemediklerini vurguladı. Karataş, “Nerede kaldı çocukların barınma, yaşam, eğitim ve daha diğer hakları. Bunların yaşama geçirilmesi gerekir. Biz artık haberlerde çocukların kıyıya vurulmasını, sokağa korka korka çıkıp oyun oynamasını, ağır işlerde çalıştırılmasını, zorla evlendirilmesini görmek ve duymak istemiyoruz. Çocuklar kalemdir, onlar hayallerini yazar ve çizerler, ama her zaman sonunda, büyükler silgi olup bütün hayallerimizi silip süpürürler” dedi.

Çocuk Meclisi’nde yapılan açıklamanın ardından etkinlik psikolog Tuba İzmir’in Sümerpark Ortak Yaşam Alanı Sinema Salonu’nda çocuk haklarına ilişkin yaptığı sunumla devam etti. Etkinlik, müzik dinletisi ve skeçlerle sona erdi.

Öte yandan bugün açılan Çocuk Meclisi, Sümerpark Ortak Yaşam Alanı’nda her cuma günü saat 13.00 ile 15.00 arasında yapacağı oturumlarla faaliyetlerine devam edecek. Çocuk Meclisi, 1 Haziran Dünya Çocuk Günü kutlamasıyla kapanacak.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.