Anasayfa > Bilim Teknoloji, Öne Çıkan Haberler > Çocuklara akvaryum balıkçılığı eğitimi

02.08.2012 Per, 12:22

Reklam

Erzurum Atatürk Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi’nde, ilköğretim okulu öğrencisi çocuklara akvaryum balıkçılığı eğitimi verilmeye başlandı.

 

 
Atatürk Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi tarafından üniversite kampusu içerisinde bulunan lojmanlarda oturan ilköğretim okulu öncesi çocuklara yönelik akvaryum eğitimi programı başlatıldı. 1 Ağustos itibariyle başlayan eğitim de 20 kişilik kontenjan olarak tasarlanan kurs yoğun ilgi görünce bu sayı 35’er kişilik 2 gruba çıkarıldı. Lojmanlardan servislerle alınan çocuklar kursun ilk gününde akvaryum yapımı, akvaryum suyunun analizini öğrenerek Su Ürünleri Fakültesi Doğa Müzesini gezme imkanı buldular. Çocuklar müze gezisinde farklı balık türleri hakkında bilgiler aldılar. Kursun 2. gününde balık dışındaki diğer sucul canlılara (karides, kaplumbağa vb.) dokunarak tanıma fırsatı bulan çocuklar dalış hakkında bilgiler aldılar.

 

 
Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muhammed Atamanalp, kurs bitiminde öğrencilere bir akvaryum ve sorumluluk sahibi olmaları için bir de balık hediye edeceklerini söyledi. Kursun 3 gün süreceğini, öğrencilerin her gün 4 saat olmak üzere toplam 12 saat eğitim alacağını kaydeden Prof. Dr. Atamanalp, “Amacımız yaz tatilinde öğrencilere bir hobi kazandırmak. Fakültenin akvaryum balıkcılığı bölümünde görevli öğretim üyeleri tarafından, öğrencilere akvaryumun yapılışından, balıkların beslenmesine ve akvaryumun temizlenişine kadar tüm püf noktaları öğretilecek. Kurs büyük ilgi gördüğü için 15 gün sonra ikincisini başlatacağız” diye konuştu.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.