Anasayfa > Erzurum İlçeleri, Slayt Haber > Çoruh Havzası Kalkınma Birliği büyüyor

02.11.2012 Cum, 5:26

Reklam

Çoruh Havzası Kalkınma Birliği, Bayburt, Demirözü ve konursu beldelerinin üyelikleri kabul edildi.

 
Bayburt’ta yapılan Meclis toplantısıyla üye olan Bayburt belediyesi Demirözü ilçesi ve Konursu Beldelerinin meclis kararıyla Çokab’a üyelilikleri oy birliği ile kabul edildi.

 
Saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasının ardından Bayburt Belediye Başkanı Hacı Ali Polat açılış konuşmasını yaptı. Başkan Polat konuşmasında birliği kuranlara, birliği bu aşamaya getiren herkese teşekkür etti. Çağımızın tek başına değil birlikte kalkınma çağı olduğunu hatırlatan Başkan Polat, “Aynı coğrafyayı aynı iklimi aynı beldeleri paylaşan insanların birlikte hareket ederek kalkınmayı gerçekleştireceği bir dönemdeyiz” dedi.

 
Başkan Polat, “Çoruh nehrini hepimizi bir araya getiren çimento gibi görüyoruz Çoruh ve Çoruh havzasını birlikte düşünüp gelecekte ticari gelirimiz artırıcı unsur olarak görmeliyiz” diye konuştu.
Çoruh Havzası Kalkınma Birliği ve Oltu Belediye Başkanı İbrahim Ziyrek, Bayburt belediyesi ve bir ilçe bir de belde belediyesini ÇOKAB ’a üye olmalarından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Geldiğimiz nokta itibariyle görüyoruz ki iyi etmişiz de başlamışız iyi bir noktaya gelmişiz. Geldiğimiz nokta azımsanacak bir nokta değil. Rektörlerimiz toplantıda, Profesörlerimiz toplantıda bu da vücut diliyle şunu göstermektedir. ÇOKAB olarak bir yere gelmişizdir. Hayallerimiz yavaş yavaş gerçekleşmektedir. Çoruh havzasını ve çevremiz koruyup kollamak bu tür projelerle gerçekleşebilir.” Dedi

 
Katı atık projesinin tamamlandığını sırada sıvı atık projesinin de yakında sonuçlanacağını dile getiren Birlik Başkanı Oltu Belediye Başkanı İbrahim Ziyrek, “Birliğimizin daha da zenginleşmesi havzamıza verimli hale gelmesi için şimdide kırsal kalkınma projemiz var. Bu proje içerisinde uzman hocalarımız var büyük çaplı proje elde ettik. Gerekli yerlerden destekler alarak kalkınma projesini de başarıyla sonuçlandıracağız” şeklinde konuştu.

 
Toplantıda daha sonra çevre mühendisi Hakan Ay, katı atıkta gelinen nokta hakkında üye belediyeleri bilgilendirdi
Kalkınma projesinin koordinatörü Atatürk Üniversitesi Gıda Mühendisliği Dekanı Prof. Dr. Mükerrem Kaya, projelerin hemen olacak gibi bir işlem olmadığını hatırlatarak belirli bir sürece ihtiyaçlarının olduğunu söyledi.
Prof.Dr. Kaya, Atatürk Üniversitesi Rektörü Hikmet Koçak’ın desteğini alarak öğretim üyeleriyle birlikte bu işin uzmanlarından oluşan bir komisyon kurduklarını belirterek, “Artvin ve Bayburt Üniversitelerinde ki hocalarımızla da toplantı yaparak neler yapabilir onları belirledik ve kademe kademe ilerleyeceğiz” dedi.

 
Prof. Dr. Mükerrem Kaya Çoruh havzasında yetişen 300 çeşit armut olduğunu bunu da farklı bir proje ile bölgeye kazandırılabileceklerini söyledi.
Toplantının ikinci aşamasına Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak ,Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr.Gökhan Budak ve Artvin Çoruh Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Aydın Tüfekçi de katıldı.
Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak, “Üniversiteler de diğer kurumlar gibi yön değiştiriyorlar eskinde içine kapanık kendi duvarları arasında işlerle uğraşırken bugün sorumluluklarını da yerine getirmek için çaba harcayan kurumlar haline gelmiştir. Sorumlu olarak gördüğümüz bilimsel çalışma teknolojiyi geliştirmek sorumluluktur. Üniversiteler bunu mutlaka yapmalıdır.” Diye konuştu.

 
Rektör Koçak, Çoruh havzası projesinin çok önemli proje olduğunu sözlerine ekledi.
Daha sonra konuşan Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gökhan Budak ise üniversitelerdeki öğretim üyelerinin tezlerini bu alana kaydırarak projelere destek sağlanabileceğini belirtti. Prof. Dr. Budak, “Bayburt üniversitesi olarak projeyi sonuna kadar destekleyeceğiz” dedi

 
Artvin Çoruh Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aydın Tüfekçi ise Çoruh havzasının önünde birçok fırsatın olduğunu dile getirerek, barajın zararının yanı sıra bir çok avantajı olduğunu belirtti.
Birlik Başkanı İbrahim Ziyrek, 3 Üniversitenin ve bilim adamlarının desteği ile daha güçlü bir birlik olduklarını ve bundan sonra bölgeye fayda sağlayacak bir çok proje imza atacaklarını söyledi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.