Anasayfa > Öne Çıkan Haberler, Siyaset, Türkiye > Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Türkiye Küresel İnovasyon Endeksinde Hızla Yükseldi”

05.12.2015 Cts, 16:48

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Türkiye Küresel İnovasyon Endeksinde Hızla Yükseldi”

Reklam

Türkiye İnovasyon Haftası Kapanış Seremonisi’nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Ürettiğimiz ürünlerin tasarımlarını kendimizin yapması bizim için dün olduğundan daha önemlidir. Bunun için inovasyona, Ar-Ge faaliyetlerine önem vermeliyiz. Türkiye küresel inovasyon endeksinde hızla yükseldi” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen Türkiye İnovasyon Haftası Kapanış Seremonisi’ne katılarak Türkiye İnovasyon Şampiyonlarına ödüllerini verdi.

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin ekonomik alanda 13 yıl içinde büyük bir gelişme katettiğini belirterek, “Türkiye geçtiğimiz 13 yılda her alanda olduğu gibi ekonomi alanında da büyük bir değişime imza attı. Sizler bu devrimin en yakın şahitlerisiniz. Önümüzde 2023 hedeflerimiz var. Türkiye’yi bugünlere getiren politikalar çok önemliydi ancak sadece bunlarla hedeflerimize ulaşamayız. Yeni politikalar geliştirmek ve bunların hayata geçirmeliyiz. Elbette üretmeye devam edeceğiz ama artık üretimimizin ağırlık noktasını emek, yoğun işlerden ileri teknoloji, esaslı işlere doğru kaydırmak durumundayız. Ürettiğimiz ürünlerin tasarımlarını kendimizin yapması bizim için dün olduğundan daha önemlidir. Bunun için inovasyona, Ar-Ge faaliyetlerine önem vermeliyiz. Türkiye küresel inovasyon endeksinde hızla yükseldi. Daha kat etmemiz gereken çok mesafe var” dedi.

Eğitim alanında Türkiye’nin eksiklerinin olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Eğitim öğretim alanında eksikliklerimiz bulunuyor. Maalesef eğitimde altyapıyı güçlendirmekte gösterdiğimiz başarıyı içeriğinin geliştirilmesinde ortaya koyamadık. Bu dönem eğitim öğretim konusu üzerinde en çok duracağımız alanların başında gelecektir. Ekonomide de itici gücümüzün inovasyon olacağına inanıyorum. Güney Kore ve Japonya inovatif ürünleri ön plana çıkararak kendilerine yeni pencereler açıyorlar. Bunun için Türkiye’ye Ar-Ge konusunda daha kararlı adımlar atması gerekiyor” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

“2002 yılında Ar-Ge harcamalarının milli gelir içindeki payı sadece binde 5 idi. Biz bu oranı 2014 itibariyle yüzde 1’e çıkarmış bulunuyoruz. Hedefimiz 2023 yılına kadar mili gelirden Ar-Ge ye ayrılan payı yüzde 3 düzeyine yükseltmektir. Maalesef bu yılın ilk on ayında ileri teknoloji ürünlerinin imalatan sanayi ihracatındaki payı sadece yüzde 3.5 düzeyindedir. Buna karşı aynı kategorinin ithalatında payı yüzde 15.5. Sürdürülebilir büyüme ve kalkınma hedeflerimizin bakımında bu dönüşümü başarmamız hayati derecede önemli. İnovasyon kültürünü hem kurumsal, hem bireysel alanda köklü bir şekilde yerleştirmeliyiz. Üniversitelerimizi ki 2002 sonunda 76 olan sıyısı 193’e çıkarmış bulunuyoruz. Eğitim öğretimi ayağa değil, ulaşamayanların ayağına götürme operasyonunu gerçekleştirdik. Benim Muş’taki, Hakkari’deki gençlerimizin İstanbul’a, Ankara’ya gelmeye imkanları var mı, yok. Bu operasyonla oralarda üniversitelerimizi kurduk. Oralara Prof., doçentleri göndermiş bulunuyoruz. Daha iyi olacak. Bundan şüphem yok. Üniversitelerimizi her alanda ve her düzeyde inovatif yeteneğine olan değerlerimizi ortaya çıkaracak çalışmalar için teşvik etmeliyiz. Bu konuda üniversite sanayi işbirliği geliştirilmesine ihtiyaç var. Bilim Sanayi Ve Teknoloji Bakanlığımızın bu kapsamda uyguladığı programlar olduğunu biliyoruz.”

“Teknopark sayımızı 13 yılda 2’den 59’a çıkardık” diyen Erdoğan, “Ama hedeflerimiz bakımından bunların yeterli olmadığı açık. Dünya çapında tanınan en az 10 küresel markamız olmalı. Burada gerek TİM, gerek TOBB gerek DEİK gibi kuruluşlarımızın yoğun bir atak içinde olması şart. Tabii ekonomi bakanlığımız ve ilgili bakanlığımızın yol açmaları önem arz ediyor. TİM tarafından hazırlanan inovasyon stratejisi 2023’ün önemli bir çalışma olduğuna inanıyorum. Bu çalışmanın kurumlarımız tarafından en iyi şekilde değerlendirileceğine inanıyorum” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tarihe baktığımızda dönemin en önemli çalışmalarına imza atan sayısız şahsiyet olduğun görüyoruz. Bunu şimdi de gerçekleştirmemek için bir sebep yoktur. Ülkemizde büyümüş sonra yurt dışına gidip çalışmaları sürdürmüş kişileri dünya çapında başarıla imza attığına şahit oluyoruz. Aynı başarının ülkemize gösterileceği ortamı oluşturmalıyız” diye konuştu.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.