Anasayfa > Slayt Haber, Yazar > Dadaş Adası

24.07.2013 Çar, 12:09

Dadaş Adası

Reklam

Erzurum her geçen gün içinde ki kanı dışarı atarak, hayatta kalabilme adına dışardan kan nakli yapıyor.Buna hayatta kalabilme denilebilirse elbet…

 

Yıllar öncesine, büyüklerimizin yaşadığı zamanla bu zamanı kıyaslarsak arasındaki uçurumun şehrin temel taşlarını oynattığını ve malesef şehrimizde heyelan şeklinde bir kaymaya yol açtığını söylememiz mümkün.Boşalan yerleri dolduran toprağı ise ne ekmeye gücümüz yetiyor, ne de biçmeye !

 

Çorap söküğü gibi gelen bu göç sisteminde insanımız ev sahipliğini yavaş yavaş dışardan gelene kaptırıp, misafir olmaya yüz tutmuş durumda.Halbuki yüz yıllardır misafire karşı kapısı sonuna kadar açık olan Erzurum insanı misafir olmayı pek sevmez.Gideceği yerde rahatsızlık vereceği kanısına varır ve bulunduğu ortam zamanla batmaya başlar.

 

Özellikle son seneler kendi şehrimizde yaşadığımız rahatsızlık gibi ! Bazen bu duyguları, bu rahatsızlığı hepimiz hissediyoruz.Ozanımız Aşık Reyhani, sanatcımız İbrahim erkal gibi… Lakin gelecek nesillere bunları hissettirmemek için birşeyleri kabullenip gitmek olmaz. Giden her kişi, bu güzel şehirde YAŞAYAMACAK kişilikte insanlara burda yaşama bileti sunmaktadır.

 

İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir gibi şehirlerimiz bu söylediklerimi ispatlar nitelikte.Adım başı bir Erzurum, bir Erzurum’lu… Hemde bu toprakların öz ve öz insanı, yerlileri.

 

Bahsettiğim şehirler bir kenara, geçtiğimiz hafta Aydın’ın Kuşadası ilçesindeydim.İlçe nüfusunun üçte bir kendi halkı, üçte biri Rus-İngiliz-Fransız, üçte birini ise Erzurumluların oluşturması dikkatimi çekti.İlk duyduğumda şaşırmış olsamda tanıdık üstüne tanıdıkla karşılaşmam duyduklarımı doğruluyordu.Müteahhitlik yapanından, restorant işletenine, turistik eşya satıcısından emeklisine…Gizli mesken olmuştu onların deyimiyle Kuş, benim deyimimle Dadaş adası. elimden geldiği kadarıyla hepsiyle oturup konuşmaya, dertleşmeye çalıştım.Dertlerde, amaçlarda her birinde farklı farklıydı ama cümlenin sonuna gelince hepsinin söylediği kesişiyordu ; ” en yakın dostum, akrabam, kardeşim bunu, bunu yaptı.Daha ne diye durayım o şehirde ” sözleri dökülüyordu her birinin ağzından.

 

Be Arkadaş ! Dostun sana yanlış yaptıysa dostunla bağlantını kes erzurum sana ne yaptı ? Biri de terk edecekse bu memleketi sizler değil yanlış yapanlar terk etsin desemde nafile.Vallahi gözler kararmış bir kere…

 

Birkaç yerde de emekli Dadaşlar çıktı karşıma.Ellerde okey taşları, ağızlarda sigaralar…Aman söylediğim duyulmasın ramazanı unutmuş bizim yeni tankolar.Yaklaştım yanlarına ” beceremiyorsanız tutmayın dedik ama böyle ulu orta da olmaz ” sözünü arkalarından fısıldamamla toparladı bir kısmı kendini.Kuşadası’nda olduğumdan haberdar olanlar vardı biraz hoş beşten sonra aynı muhabbetleri onlarlada devam ettirdim.Fakat ettiğimede, edeceğime de pişman oldum. Bir dokundum bin ah işittim derler ya Osman amca açtı ağzını yumdu gözünü. ” Ben burada kömür bilmem oğlum, bot bilmem, mont bilmem, yiyecekler ucuz.Aldığım bir emekli maaşı daha ne diye durayım Erzurum’da ” demesi ile sustum kaldım.Üzüldüm. İhtiyar Dadaşlar haksız mıydı ? Geçim gayesi konu olunca ne denilebilir ki ?

 

Nerde ” Erzurum’u niye bırakıp gittiniz ” desem aşılması zor setler ile karşılaştım.Sonrasında ise aras nehrinden farksız birer çift göz…Terk ederek kurtulmayı düşünenler herşeyden önce Erzurum gibi sevgiliden ayrılmayla kendilerini cezalandırmışlardı kuşkusuz.Yaşanmışlıkları bir an da silip atmak nasıl kolay olsun ki…

 

Bozulan moralim uzun zamandır görmediğim dostum Burakhan Taşdemir’i görünce biraz olsun düzeldi.Birkaç kişi oturup durumu sorduğumda bir adalıdan ; ” Kuşadası’nda ki Erzurum’lu sayısı, rus nüfusunu geçti geçecek olması halk arasında üzüntüye yol açıyor durum bu ” şeklinde esprili bir cevap aldım.

 

Ne diyelim ! Yarın öbür gün Kuşadası’na tatil vs için gittiğinizde çevrenizde çıkan tartışmalarda ” sizde ki rus sayısı kadar biz burda Erzurum’luyuz oğlum ”  naraları duyarsanız şaşırmayın.

 

Neyse ! Şakası bir yana Erzurum’dan gitmeleri üzücü olsada bu dostların, gittiğimiz zaman karşılaşmak paha biçilemez bir duygu.Allah çıktıkları bu yolda hiç birini utandırmasın.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.