Anasayfa > Yazar > Dadaş Film

19.07.2012 Per, 3:16

Dadaş Film

Reklam

Türkiye’nin, Türk Sinemasının, Dadaş Film’in, Erzurum’un bayrağı Cannes’da dalgalanacak.

45 yıl sonra, Dadaş Filmin ilk filmi, 1966 yılı yapımı film “Hudutların Kanunu”nu Cannes film festivalinde görmek, benim için onur ve gurur kaynağı, bende dostlarla paylaşmak istedim.
Birkaç ay önce Dünya Sinema Vakfı (World Cinema Foundation) Direktörü Kent Jones tarafından restorasyon teklifi geldiğinde, çok mutlu oldum. Ve yoğun bir dönem başladı. Kopya 45 yıllık bir kopyaydı, yapılabilecek mi diye çok kaygılandım. Her şey yolunda gitti.
11- 22 Mayıs/2011 tarihinde Fransa’nın Cannes şehrinde gerçekleşecek olan Cannes Film Festivalinde resepsiyonu olacak, dünyanın meşhur yönetmenleri arasında gösterimi yapılacak.
Öncelikle; Dünya Sinema Vakfının başkanı Martin Scorsese, direktörü, Kent Jones, vakıf üyeleri Fatih Akın, Souleymane Cisse, Guillermo del Toro, Stephen Frears, Alejandro Gonzalez, Inarritu, Abbas Kiarotami, Depa Mheta, Ermanno Olmi, Raoul Peck, Christi Puiu, Walter Salles, Abderrahmane, Sissako, Elia Suleiman, Bertrand Tavernier, Wim Wenders, Wong Kar – Wai, Tian Zhuangzhuang, Danışmanlar Gilles Jacob, Thierry Fremaux Vakıf Yöneticiler; Emma Tillinger, Gian Luca Farinelli, Benoit Merkt, Koordinatör;Cecilia Cenciarelli, Operasyon Müdürü; Douglas Liable ekibine filmi değerlendirip seçtikleri ve ilk kez dünya sinema seyircisiyle buluşturacakları için teşekkür ederim.
Buradan Öncelikle babam Cahit Gürpınar’a böyle bir miras bıraktığı için minnettarlığımı belirmek isterim.
Tabii ki, daha sonra bu filme hayat veren başta Yönetmen Lütfi Akad’a, bu öykünün yazarı Yılmaz Güney’e, emeği geçen bütün oyuncu ve film ekibine teşekkür eder, ellerine, yüreklerine sağlık demek isterim.
Son olarak, bana bu çalışma süresinde yardımcı olan yapımcı Ali Akdeniz’e teşekkür ederim.
Dadaş Film’in yapımcısı olduğu HUDUTLARIN KANUNU; 1966 yılında siyah beyaz olarak çekildi. Yönetmen Lütfi Akad, Senaryo Lütfi Akad, Yılmaz Güney, Görüntü Yönetmeni Ali Uğur, Oyuncular Yılmaz Güney, Pervin Par, Erol Taş, Tuncel Kurtiz, Osman Alyanak, Kadir Savun, Aydemir Akbaş, Tuncer Necmioğlu, İhsan Bayraktar, Necati Er, Danyal Topatan .
Hudutların Kanunu, yapım aşamasında sansürle tanıştı. Yıllar içinde Berlin ve Venedik festivallerine davet edilmesine rağmen izin verilmedi. Bu arada 1967 yılında 4. Antalya Film Festivalinde; En İyi İkinci Film, En İyi Erkek Oyuncu , As Dergisi Sinema Yazarları 1965 -1969 En İyi Film, 7. Sanat Dergisi 1914 – 1972 yılları arasında En İyi 4. Film ödüllerini aldı.
Eleştirmenler tarafından, Lütfi Akad’ın Türk Sinemasına yeni bir soluk getirdiği ve önemli bir “Toplumsal Gerçekçilik” olarak bakıldı.
Halit Refiğ, Ulusal Sinema Kavgası kitabında; Akad’ın Hudutların Kanunu’nda ulusal Türk Sinemasının kuruluşunda biçim ve anlatım özellikleri bakımından sağlam adımlar attığını söyler. “Hudutların Kanunu” süslemelerden, lüzumsuz kamera oyunlarından, mizansen münasebetsizlıkten uzak ,yalın, gerçekçi, çarpıcı ,dinamik bir tablo ve görüntü olarak Türk Sinemasının ulaştığı zirvelerden biri diye değerlendirir.
Bu çalışma, bir toplumun sanat ve kültürle ulaşamayacağı zirvenin olmadığını gösterir.
Sanat dolu günler dilerim.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.