Anasayfa > Öne Çıkan Haberler, Spor > Dadaşlar büyüledi

09.02.2013 Cts, 17:48

Dadaşlar büyüledi

Reklam

Yaklaşık 80 santimetre kalınlığındaki buz üzerinde ve eksi 15 derecelik havada güreş tutuldu, halay çekildi, atlı kızak, atlı cirit, atlı okçuluk ve rahvan at yarışmaları yapıldı. Zaman zaman bazı atlar kayarak düştü. Renkli görüntülere sahne olan yarışmalarda, buz üzerinde güreşenler de bol akış aldı.

 

Erzurum ve Kars’tan gelen atlı cirit takımı da tam not aldı. Yarım saat süren cirit yarışmasında atların zorlandığı gözlendi.  Erzurumlu ciritçiler gösterileri ile izleyenleri adeta büyüledi. Ayırca göl üzerinde ot balyaları  üst üste koyularak atlı okçuluk gösterisi yapıldı. Ardahan Folklor Ekibi de halaylar çekti. Çıldır Gölü’nün tanıtımı için valilik, belediye, üniversite ve Türkiye Geleneksel Spor Dalları Başkanlığı’nın birlikte düzenlediği şölen sonunda, yarışmalarda dereceye girenler cumhuriyet altınıyla ödüllendirildi.

Çıldır Gölü’nün kışın ayrı bir güzelliği bulunduğunu kaydeden Ardahan Valisi Seyfettin Azizoğlu, göl turizminin potansiyelini attırmak ve dünyaya tanıtmak için bu tür etkinliklerin devam edeceğini söyledi. Türkiye Geleneksel Spor Dalları Başkanı Alpaslan Ceylan da gölün harika bir manzarası olduğunu ifade ederek, bu tür bir şölende bulunmalarının kendilerini onurlandırdığını belirtti. Belediye Başkanı Faruk Köksoy ise herkesin gelip doğa harikası Çıld ır Gölü’nü görmesi gerektiğini vurguladı. Çok sayıda kişinin katıldığı şölen, yaklaşık 4 saat sürdü.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.