Anasayfa > Sağlık, Slayt Haber > Dadaşlar sigaradan bıkmış

13.02.2013 Çar, 7:12

Dadaşlar sigaradan bıkmış

Reklam

Erzurum Halk Sağlık Müdürlüğü tarafından Yakutiye Kent Meydanı’na sigarayı bırakmak isteyenler için kurulan çadır standa 4 günde 3 bin kişi müracaat etti.

    Dumansız hava sahası kapsamında Halk Sağlığı Müdürlüğü, “Sigarayı atın, hayatı tadın” projesi  çerçevesinde Yakutiye Kent Meydanı’nda çadır stant açtı. Stantta bir doktor, bir psikolog ile bir eğitici hemşire görevlendirildi. Çadıra son 4 gün de yaklaşık 3 bin tiryaki başvuruda bulunarak sigarayı bırakmak için psikolojik destek aldı. Sigarayı bırakmak isteyenlerin çoğunu 40 yaş üzeri erkeklerin oluşturduğu belirtildi. Tiryakilere sigaranın zararlarını anlatan broşürlerin yanı sıra şapka t- shirt, anahtarlık ücretsiz dağıtıldı. Çadır standa kadınların ve gençlerin ilgisiz kalması ise dikkat çekti.

    Halk Sağlığı Müdürlüğü Tütün ve Diğer Bağımlılık Yapan Maddelerle Mücadele Şube Müdürü Dr. Feridun İlday, orta yaş ve üzeri erkek tiryakilerin sigarayı bırakmak için irade göstermesinin sevindirici olduğunu belirtti. Dr. İlday, vatandaşların sigaranın zararlarını çok iyi bildiğini ancak bırakma konusundan profesyonel destek aradıklarını ifade etti. Tiryakilere uzman psikolog desteğinin verilmesinin ardından Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nin Sigarayı Bırakma Polikliniğe yönlendirildiğine işaret eden İlday,”Dumansız hayat sağlıklı yaşama atılan ilk adımdır. Sigarayı atın hayatı tadın projesi kapsamında kurduğumuz çadır standa 3 bin kişinin gelerek sigarayı bırakma yönünde beyanda bulunmaları ve bu amaçla hekime gitme konusunda ikna olmaları sevindirici bir gelişme.” dedi. 30 yıla yakın günde bir buçuk paket sigara içtiğini belirten 53 yaşındaki Musa Erbiz, sigarayı bırakmak amacıyla çadır standa geldiğini söyledi. Erbiz, çevresindeki herkesin sigara içtiğini ve bırakmak istediği halde bu amacına ulaşamadığına işaret ederek, beni kurtarın” dedi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.