Anasayfa > Öne Çıkan Haberler, Yaşam > Danıştay’dan memura müjdeli haber

28.09.2012 Cum, 10:31

Reklam

Danıştay‘dan memura disiplin cezası kesintisine veto. Disiplin cezası gerekçe gösterilerek ek ödemelerden kesinti yapılması konusunda açılan yüzlerce dava bulunuyor.

 

Bunlardan biri de Yurtkur Kayseri Bölge Müdür Vekili olarak görev yapan Sadullah Sağlam tarafından açıldı. Kınama cezası nedeniyle ek ödemeden yoksun kalan Sağlam, bu kesintinin yasal dayanağı olmadığı gerekçesiyle dava açtı. Takvim’in haberine göre, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun personel yönetmeliğine göre; kınama cezası alan personele 3 ay süreyle ek ödeme verilmiyor. 5 yıl süren davanın sonunda Danıştay, geliri kesilen memuru haklı buldu.Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, “Herhangi bir disiplin cezası alanlara ayrıca bir de ek ödemeden yararlandırmama yoluna gidilmesi hukuka uygun değildir. Gelir mahrumiyetine yol açacak düzenleme yetkisi davalı idareye tanınmamıştır” dedi. Memurun aldığı disiplin cezası gerekçe gösterilerek, ek ödemelerinden kesinti yapılması, 657 Sayılı Kanun’a aykırı.

 

HAMİLEYE İŞ GÜVENCESİ

Öte yandan hamile ve ya doğum yapan kadını işten çıkaran, istifaya zorlayan işletmelere, cezai yaptırım uygulanacak. Bu işletmeler, ihbar ve kıdemin yanında ‘kötü niyet’ tazminatı da ödemek zorunda kalacak. Sosyal Güvenlik Kurumu yetkileri doğumdan dönen kadının alt pozisyona alınamayacağı da belirtiyor.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.