Anasayfa > Öne Çıkan Haberler, Sağlık > Diş Etiniz Kaşınıyorsa Dikkat

26.10.2015 Pts, 10:00

Diş Etiniz Kaşınıyorsa Dikkat

Reklam

Denta Vita Diş hekimlerinden Dt. Berk Göl, diş eti kaşınmasının yabana atılmaması gerektiğini belirtti.

Diş eti çekilmesinin, diş etinin kök yüzeyini açıkta bırakarak kök ucuna doğru yer değiştirmesi olduğunu ifade eden Dt. Göl, “Diş eti çekilmesi görülen hastalarda dişlerde hassasiyet, kök çürükleri ve estetik sorunlar görülebilir” dedi. Dt. Berk Göl, diş eti çekilmesinin sebeplerini şöyle açıkladı:

“Yanlış diş fırçalama tekniği ile diş fırçalama, diş fırçalama sayısının günde 3 kereden fazla olması, sert diş fırçalama, dişlerdeki yer değişikliği, yüksek ve anormal frenulumlar, diş eti hastalıkları ve daha önce yapılmış hatalı dolgu ve kaplamalar diş eti çekilmesine yol açar. Diş eti altında oluşabilecek bakteriler, diş eti hastalıklarından en önemli süreç olan diş eti çekilmelerine de neden olabilir. Bu süreç zamanla sağlam dişlerin yerinden oynamasına ve sağlıklı dişlerin kaybedilmesine ortam hazırlar ve diş kayıplarının çok genç yaşlarda yaşanmasına sebep olur.”

Diş eti hastalığı belirtileri hakkında da bilgi veren Denta Vita Diş hekimlerinden Dt. Berk Göl, şöyle konuştu:

“Dişlerde kaşıntı ve rahatsızlık hissi, Diş eti cebinden iltihap gelmesi, Diş etlerinde çekilmeler, dişlerde sallanmalar, Diş ve diş eti kenarında siyah alanlar, Ağız kokusu ve ağızda kötü tat, Diş etlerinde yanma, kızarıklık, şişlik, Stres ve diş gıcırdatma. Diş eti hastalıklarının ilk ve en önemli belirtisi diş eti kanamasıdır. Sağlıklı diş eti kanamaz. Diş eti çekilmesinde tedavi yolları nelerdir? Diş eti çekilmesi durumlarında diş dokusu üzerinde meydana gelen hasarın tedavi edilmesi, diş duyarlılığının tedavi edilmesi ve çekilen diş eti dokusunun cerrahi olarak yerine getirilmesi olmak üzere 3 tedavi yöntemi uygulanır.”

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.