Anasayfa > Slayt Haber, Yaşam > Diyanet’in kaynana önerisi

01.11.2012 Per, 8:54

Reklam

Aile içi şiddetin tavan yapması üzerine Diyanet İşleri Başkanlığı da harekete geçti.

 

Yayınladığı bir makale ile evli çiftlere tavsiyelerde bulunan Diyanet, “Kaynanaları özel tartışmaların dışında tutun” dedi.

 

Günümüzde büyük bir sorun haline gelen aile içi şiddeteDiyanet İşleri Başkanlığı da el attı. Diyanet, ailelere sorunların çözümü için yapılacaklar listesi hazırladı. Buna göre Diyanet çiftlere aile içi tartışmalara kayınvalide ve kayınbabaların karıştırılmaması, evlilik yıldönümlerinin unutulmaması gibi tavsiyelerde bulundu. Diyanet İşleri Uzmanı Dr. Mustafa Koç tarafından yapılan çalışmada, ailenin önemine dikkat çekilirken, çiftlerin arasındaki sıkıntıların giderilmesi için pozitif noktalarda buluşulması gerektiği vurgulandı.

 

MÜŞAVİRDEN ALTIN ÖĞÜTLER

Aile içi şiddet konusunda Türkiye’nin yaşadığı acı tablolar başta Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığıolmak üzere birçok kurum ve kuruluşu harekete geçirdi. Bu kapsamda yayınlanan makaleler ve yazılan yazılar ise ailelere bu süreçte ders niteliğinde oldu. Diyanet Eşleri Başkanlığı’nın aylık yayınladığı Diyanet Dergisi’nin eylül sayısında ise ailelere altın önerilerde bulunuldu. Londra Din Hizmetleri Müşavirliği’nden Dr. Mustafa Koç’un kaleme aldığı yazıda çiftlerin sorunlarda ve sıkıntılarda dahi pozitif noktalarda buluşması gerektiği vurgulandı.

 

YAŞ FARKI AZ OLSUN

Çalışmada evlilikte ideal olanın, yaş farkının az olması veya erkeğin kadından en fazla dört beş yaş büyük olması olduğu belirtildi. Erkeğin kadından yaşça çok büyük olmasının psikolojik olarak bazı problemler ortaya çıkarabileceği ifade edilirken şöyle devam edildi: “Yaş farkı arttıkça psikolojik ihtiyaçlar ve taraflar beklentilerindeki farklılıklar da artacak. Bu durum evlilikte aranan ve özlenen uyum sürecini zorlaştıracaktır. Çiftler hataları karşılıklı olarak kabul etmeli. Tartışma sürecinde üste çıkmak için ısrarcı olunmamalı.”

 

Bazı günler evde televizyonu kapatın

Diyanet İşleri Başkanlığı sorunların çözümü için ailelere şu tavsiyelerde bulunuldu:

– Her şeyden önce evlilik, uzun süreli bir ortak yaşam projesi olduğu için bazı problemlerin yaşanması doğal kabul edilmelidir.
– Eşler, aile içerisinde karşı karşıya kaldıkları problemleri, birbirlerine açık yüreklilikle anlatmalıdırlar.
– Eşler, daha çok ortak noktalarda buluşabilme adına birbirlerinden beklentilerini açık bir şekilde dillendirebilmelidirler.
– Aile yaşamında bazı tartışmaların olması da uzlaştırma sanatı olarak da tanımlanabilir. Ancak tartışma sürecinde dürüst ve açık olunmalıdır.
– Ailenin dışında kalan özellikle kaynana ve kayınpederler, mümkün oldukça bu özel tartışmaların dışında tutulmalıdır.
– Aile içerisinde ortaya çıkan bir anlaşmazlıktan dolayı anne-babalar, çocukların yanında karşılıklı hakaret ve aşağılamalardan kesinlikle kaçınmalıdırlar.
– Ortaya çıkan problemin boyutu ne olursa olsun asla fiziksel şiddete başvurulmamalıdır.
– Eşler, ev içerisinde bazen televizyonsuz günler geçirip karşılıklı sohbetlere ağırlık vermelidirler.
– Dini gün ve geceler ile evlilik ve doğum yıldönümleri gibi özel zaman dilimlerinde eşler birbirleriyle hediyeleşebilmelidirler.

HABER: Lütfi ERDOĞAN / BUGÜN GAZETESİ

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.