Anasayfa > Gündem, Öne Çıkan Haberler, Türkiye > Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Kışanak:

26.10.2015 Pts, 14:24

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Kışanak:

Reklam

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gülten Kışanak, Alevi kanaat önderleri ile buluşmasında yaptığı açıklamada, “Eğer bu IŞİD denen vahşete karşı, belaya karşı günümüzün Yezidlerine karşı güçlü bir tedbir alamazsak, güçlü bir mücadele yürütemezsek tehlikenin ne kadar büyük olduğunu görüyoruz, Ankara’daki saldırıda bir kez daha gördük” dedi.

HDP Malatya İl Teşkilatı’nca kentteki Alevi Kanaat Önderleri ve Dedeleri bir araya geldi. Buluşmaya HDP’nin Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gülten Kışanak da katıldı. HDP İl Örgütü Eş Başkanı Hasan Şahin’in selamlama konuşmasıyla başlatan buluşmada söz alan Belediye Başkanı Gülten Kışanak, siyasetin siyasi partiler eliyle ve halkın seçtiği temsilcilerle yürütüldüğünü belirterek, “Fakat siyasetin asıl hizmet etmesi gereken bir toplumsal taban var o da halk. Halkın kendi arasında sosyal örgütlenmesi, sivil toplum örgütlenmesi yine inanç ihtiyaçları doğrultusunda örgütlenmesi son derece önemlidir” ifadelerini kullandı.

HDP olarak sivil toplum örgütlerini ve inanç gruplarını çok ciddiye aldıklarını belirten Kışanak, “Yani siyasi partiler milletvekilleri seçilmiş partiler, göreve gelmiş kişiler ‘ben canımın istediğini yaparım’ diyemezler. Bunun adı demokratik siyaset değildir. O hakkı o görevi o vekaleti veren halktır. Halkı esas almayan bir siyaset demokratik olamaz” şeklinde konuştu.

Muharrem ayında 12 İmamların yasını hep birlikte tuttuklarını ifade eden Kışanak, Alevilerin yaşam felsefesi ve inançlarının bunun üzerine kurulu olduğunu belirtti. Ancak günümüzde de Yezid zihniyetinde olanların kendilerine Kerbela’yı yaşattığını kaydeden Kışanak, “Son olarak Ankara’da 102 canımızı bu vahşi saldırılarda yitirdik. Aslında Ankara’da günümüz Yezidlerinin bize yaşattığı bir Kerbela idi. Ehlibeytin matemi ile Ankara’da yaşamını yitiren 102 canımızın matemi birbirine karıştı” diye konuştu.

Kışanak konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Eğer bu IŞİD denen vahşete karşı, belaya karşı günümüzün Yezidlerine karşı güçlü bir tedbir alamazsak, güçlü bir mücadele yürütemezsek tehlikenin ne kadar büyük olduğunu görüyoruz, Ankara’daki saldırıda bir kez daha gördük. Çok değerli kanaat önderlerimiz ve Alevi Dedelerimiz Malatya’nın da bu demokratik mücadeleye güçlü bir katkısını bekliyoruz. Gerçekten de bütün bir halkımız için bütün bir insanlık için ve Türkiye için güçlü bir demokratik çıkış ortaya koymalıyız bu gidişatı durdurmalıyız. Malatya’nın da bu konuda üzerine düşen görevi büyük bir gayretle yerine getireceğine inanıyorum. Malatya’dan güçlü bir demokratik çıkış, demokratik siyaseti güçlendiren bir duruşu bekliyoruz. Yolunuz ve yolumuz açık olsun. Hızır ve 12 İmamlar hepimizin yar ve yardımcısı olsun.”

HDP Malatya 1. sıra Milletvekili Adayı Aydın Erdoğan da yaptığı konuşmada Alevilerin Türkiye’de eşit yurttaş olma mücadelesi sürdürdüklerini belirterek, “Biz bu mücadeleyi elimizden geldiğince destekliyoruz, destekleyeceğiz” şeklinde konuştu.

Diyarbakır’da cemevlerinin ibadethane olarak kabul edildiğini kaydeden Erdoğan, “Bu örnek tutumundan dolayı Gültan Kışanak’a teşekkür etmek istiyorum. Bu örnek tavrı Malatya’da belediyece de hükümetçe de devletçe de benimsenmesini talep ediyor ve bekliyoruz. Biz bu mücadelenin takipçisi olacağız” ifadelerini kullandı.

Ülke koşullarının kimseyi mutlu edecek durumda olmadığını savunan Erdoğan, “Önümüzdeki 1 Kasım seçimi burada bir değişimin ve dönüşümün başlangıcı olmalıdır. Bütün canların bir olma zamanıdır. Dirlik için birliğe beraberliğe ve birlikte mücadeleye ihtiyacımız vardır” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.