Anasayfa > Gündem, Öne Çıkan Haberler, Türkiye > Diyarbakırdaki İslami Stklardan Afişli Tepki

25.10.2015 Paz, 16:48

Diyarbakırdaki İslami Stklardan Afişli Tepki

Reklam

Diyarbakır’ın Yenişehir İlçe Belediyesi’nin geçtiğimiz günlerde kentteki billboardlara astığı ve gösterilen tepki sonucu kaldırdığı Hz. Muhammed’e hakaret içerikli afişe, İslami Sivil Toplum Kuruluşları (STK) yine afişle tepki gösterdi. Kentteki İslami STK’lar 50 billboarda Hz. Muhammed’i öven Türkçe ve Kürtçe afişler astırdı.

Yenişehir Belediyesi, çocuk gelinlere dikkat çekmek amacıyla, Danimarka’da Hz. Muhammed’in karikatürü olarak çizilen bir afişi billboardlara taşıdı. Belediye yetkilileri kısa sürede gelen tepkilerin ardından afişleri kaldırtarak, olayda ihmali bulunan çalışanın işine son verildiğini açıkladı.

Hz. Muhammed’e yönelik hakareti kabul etmeyen İslami STK temsilcileri ise hakaret içerikli afişe yine afişle cevap verdi. 50 ayrı billboarda yerleştirilen afişlerde Kürtçe ve Türkçe ‘Kardeşliği ondan öğrendik’, ‘Biz seni görmeden sevdik ya Resulallah’ yazılarına yer verildi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Memur-Sen Diyarbakır İl Başkanı Yunus Memiş, Yenişehir Belediyesi’nin yayınlamış olduğu karikatürün çirkin olduğunu belirterek, “Yaklaşık 12 gün önce Yenişehir Belediyesi’nin yayınlamış olduğu peygamberin karikatürü, özellikle Hz. Ayşe’nin küçük kız şeklinde çizilip, sanki İslamı değerlere bir saldırı olarak küçük çocuklarla evlenildiğini ve bu karikatürün çizilmesi Avrupa’da Danimarka karikatürünün krizinin olması, İslam beldesinde İslam’i değerlere saldırı olduğunu gösterdi. Yenişehir Belediyesi’nin yayınlamış olduğu bu karikatür çirkindir. Diyarbakır’da çeşitli bölgelerde 50’e yakın billboarda afiş astık. Amacımız hadis ve ayetlerle İslam değerleriyle ve Şeyh Said, Sait Nursi ve Selahattin Eyubi’nin evlatları olarak mücadele eden İslam’ın değerlerine saldırılara karşı Kürtlerin temsilcisi olarak kendilerini niteleyenlerin böyle bir karikatürle değil temsilci, tamamen İslam’i değerlere hakaret eden bir yapıyı gördük. Hz. Muhammed HDP, AK Parti, CHP ve MHP’nin de olmak üzere tüm İslamın ve insanlığın peygamberidir” dedi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.