Anasayfa > Ekonomi, Öne Çıkan Haberler > Doğalgaz ve elektriğe zam yok!

30.11.2012 Cum, 17:58

Reklam

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Meclis’te yaptığı açıklamada, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın (TPAO), Afganistan’ın Sandıklı ve Mezarı Şerif bölgelerinde petrol arama ihalesi aldığını açıkladı.

 

TPAO’nun farklı ülkelerde operasyonları olduğunu anlatan Yıldız, ”Dost ve kardeş ülke Afganistan’da da yaklaşık 215 milyon dolarlık işi Kuveytli, Afganistanlı ve dörtlü oluşturduğumuz konsorsiyumla aldık” dedi.
Faaliyette üretim-paylaşım modeli de olacağını belirten Yıldız, petrol bulunması halinde TPAO‘nun bu petrolden pay alacağını kaydetti.

 

Yıldız, bir gazetecinin BOTAŞ’ın kamu santrallerine verdiği doğalgaz fiyatına zam yapmasının elektrik fiyatlarını etkileyip etkilemeyeceğine ilişkin sorusu üzerine, bakanlığa bağlı ilgili ve ilişkili bütün kuruluşlar arasında zaman zaman bu tür düzenlemeler yapıldığını ifade etti. Bununla ilgili vatandaşa sirayet edecek herhangi bir husus olmadığını dile getiren Yıldız, ”Vatandaşlarımız Aralık ayı içinde gerek doğalgazı gerek elektriği Kasım fiyatlarından alacak. Sanayici ve mesken kullanıcılarına herhangi bir fiyat değişikliği yok. Onları etkileyecek bir düzenleme yapılmadı Kasım ayında” diye konuştu.

 

Taner Yıldız, fiyatları her ay kendi içinde değerlendirdiklerini belirterek, Aralık içinde dünyadaki petrol fiyatlarının, paritelerin ne olacağına ilişkin öngörüleri olmasına rağmen, fiyatlarla ilgili şu anda bilgi sahibi olmadıklarını söyledi. Arz ve talepte herhangi bir değişiklik görünmemesine rağmen, bölgedeki siyasi istikrarsızlığın ham petrol fiyatlarını etkilediğine dikkati çeken Yıldız, fiyat değişikliği olmayacağına dair sözlerinin Aralık ayının sonuna kadarki dönemi kapsadığını ifade etti.

 

Rusya ile enerji işbirliği

Yıldız, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in önümüzdeki hafta yapacağı ziyarette enerji alanında yeni işbirliği alanlarına gidilip gidilmeyeceğine ilişkin soruyu yanıtlarken, ziyarette konuşulacak önemli konu başlıklarından birinin de enerji sektörü olduğunu söyledi.

 

”Rusya ile gerek stratejik gerekse fizibilitesi ispatlanmış birçok projeyi geliştirme imkanımız var” diyen Yıldız, Rusya’nın Türkiye için çok iyi partner olduğunu vurguladı. Yıldız, ”Türkiye Cumhuriyeti hükümetlerinin, özellikle ekonomik derinliğin artmasından sonra farklı ülkelerle farklı projeler geliştirebilecek bir kabiliyeti oluştu. Bu kabiliyet çerçevesinde bize en yakın proje gerçekleştirecek ülkelerden biri Rusya’dır” dedi.

 

Suriye ile ilgili sıkıntıların ilişkileri etkileyip etkilemeyeceğinin zaman zaman sorulduğunu anlatan Yıldız, Rusya ile enerji sektöründe bu tür konulardan etkilenmeyecek platform oluşturduklarını bildirdi. Yıldız, Rusya ile enerji işbirliğinin güçlenerek artacağına dair inancını da dile getirdi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.