Anasayfa > Ekonomi, Öne Çıkan Haberler > Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği Rusya’da

05.03.2013 Sal, 19:31

Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği Rusya’da

Reklam

Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği tarafından, İhracatçıların uluslararası pazarlarda rekabet gücünü artırmaya yönelik olarak, 26 Şubat-1 Mart 2013 tarihleri arasında, Krasnodar / Rusya Federasyonu’na yönelik olarak, bir “İnşaat Malzemeleri Ticaret Heyeti” organizasyonu gerçekleştirildi. Programa Ekonomi Bakanlı ve Birlik yetkililerinin yanı sıra projeye dahil olan 10 firmanın 18 temsilcisinden oluşan toplam 26 kişi katıldı.
Türkiye Cumhuriyeti Novorossisk Başkonsolosu Beste Pehlivan Sun, Novorossisk Ticaret Ataşesi Okan Pakbeşe ve Krasnodar Ticaret Ataşesi Şamil ACARTÜRK’de programa iştirak etti. DAİB heyeti 27 Şubat 2013 tarihinde, YugBuild 2013 Fuarını ziyaret ederek incelemeler yaparak standları bulunan firma yetkilileri ile görüşmelerde bulundu. Aynı gün, Novorossisk Ticaret Ataşesi Okan Pakbeşe, tarafından heyete Rusya Federasyonunu tanıtıcı bir sunum yapıldı.
Rusya-Türkiye İş Forumunda, Bölgenin ve Birliğimizin tanıtımını yapıldığı sinevizyon gösterisinin ardından bir konuşma yapan, DAİB Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Şengel, ticaret heyetlerinin hem bölge hem de ülkemiz ekonomisine katma değer sağladığını ve ihracatçı firmaların yeni pazarlar bulması amacıyla, Doğu Anadolu İhracatçılar Birliğinin bu tür faaliyetlere istikrarlı olarak devam edeceğini vurguladı. DAİB Yönetim Kurulu Başkanı Şengel, Rusya Federasyonu ile Türkiye’nin dış ticaretinin iyi bir seviyede olduğunu, ancak hedeflerinin coğrafi yakınlığın da avantajıyla, Doğu Anadolu Bölgesi ile Krasnodar Bölgesi arasındaki dış ticaretin geliştirilmesi olduğunu dile getirdi.
Novorossisk Başkonsolosu Beste Pehlivan Sun, Rusya’nın hızla gelişen ve yatırım çeken bir bölgesi olan Krasnodar’a gelecek firmalara her türlü desteği sağlamaya devam edeceklerini belirtti.
Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Recep Aslan da konuşmasında Bakanlık olarak sağladıkları destekler hakkında bilgi verdi.
Forum’da Rusya adına söz alan yetkililerde, Krasnodar’daki inşaat sektörünün durumunu anlatmışlar ve Türk firmalarının bu konudaki başarılarından duydukları memnuniyeti belirterek, Bölgemiz firmaları ile her türlü işbirliğine açık olduklarını ifade ettiler.
Daha sonra, fuar merkezinde, Rusya Federasyonu firmaları ile heyetimizde yer alan firmalar arasında, ikili iş görüşmeleri yapıldı, Ayrıca, fuarda ve toplantı salonunda DAİB Genel Sekreterliğince Bölge ürünlerinin tanıtımı için hazırlanan kitabın ve heyet kataloğunun dağıtımı yapıldı.
İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI
28 Şubat 2013 tarihinde, resmi bir ziyaret gerçekleştirilen Krasnodar Ticaret Odası ile DAİB arasında İşbirliği Protokolü imzalandı.
DAİB Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Şengel, kendilerini çok iyi karşılayan Krasnodar Ticaret Odası yetkililerine teşekkür ederek, Krasnodarlı firmalarını Türkiye’ye davet etti.
Heyet daha sonra, inşaat firmalarını ve inşaat malzemeleri marketlerini ziyaret ederek, sektörün durumu, ihtiyaçları ve bu bölgeye ihracat yapabilme imkanları hakkında fikir edinme fırsatı buldular.
DAİB Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Şengel, Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü koordinatörlüğünde, DAİB Genel Sekreterliğinin organizasyonunda, Krasnodar / Rusya Federasyonuna düzenlenen “İnşaat Malzemeleri Ticaret Heyeti” programı sırasında gerçekleştirilen faaliyetler sonucunda, ikili ilişkilerin ve dış ticaretin artırılması için önemli bir adım atıldığını belirterek, “Başta Novorossisk Başkonsolosumuz olmak üzere, Novorossisk ve Krasnodar Ticaret Ataşelerimizin, Krasnodar Ticaret Odasının ve Krasnodar Fuar İdaresinin heyetimize göstermiş olduğu yakın ilgi ve alaka, heyetimiz tarafından takdire şayan bulunmuştur. Bölgemizden yapılan ihracatın artırılması ve ihraç ürünlerimizin tanıtımı için, Birliğimiz kanalıyla yapılan organizasyonlarının bundan sonra da devam etmesi, heyetimize katılan firmalar tarafından dile getirildi. Birliğimizin, bu organizasyonları düzenlemekteki amacı; ülkemizin 2023 yılı ihracat hedefi olan 500 milyar dolar ile Bölgemizin hedefi olan 10 milyar dolarlık ihracat rakamlarına ulaşılmasına katkıda bulunmak, Bölgemizdeki firmalardan halen ihracat yapanların ihracat miktarlarını artırmak ve hiç ihracat yapmamış firmalarımızı da projelerimize katarak, yeni ihracat neferleri kazandırmaktır” diye konuştu.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.