Anasayfa > Dünya, Öne Çıkan Haberler, Yaşam > Doğu Türkistan’da vahşet: 21 ölü

24.04.2013 Çar, 17:10

Reklam

Çin’in Doğu Türkistan bölgesinde müslüman Uygur Türkleri ile Çin polisi arasında yaşanan çatışmalarda 21 kişi hayatını kaybetti.

 

Kaşgar-Urumçi bölgesinde, dün öğle saatlerinde yaşanan çatışmaların Çin polisinin şüpheli gördüğü bir eve yaptığı baskınla başladığı ifade edildi. Çin kaynakları çatışmalardan Uygur Türklerini sorumlu tutarken,Dünya Uygur Kongresi Genel Başkan Yardımcısı Seyit Tümtürk, eve düzenlenen baskında 10 Uygur Türkü’nün öldürüldüğünü, ardından patlak veren olaylarda polislerden ölenler olduğunu söyledi.

 

Yerel kaynaklar, olaylarla ilgili olarak 8 kişinin tutuklandığını belirtirken, ölenlerden 10’unun polis olduğunu bildirdi. Çin Dışişleri Bakanlığı ise, ölü polis sayısının 15 olduğunu belirtti. Çin hükümeti olayları, “şiddetyanlısı terörist eylem” olarak niteledi.

Sincan Uygur Özerk Bölgesi Propagada Müsteşarlığı’ndan Hou Hanmin, yaşanan çatışmanın ‘Çin polisinin şüpheli olarak gördüğü evlere düzenlediği baskınların ardından ortaya çıktığını söyledi. Polislerin yerli halk tarafından öldürüldüğünü söyleyen Hahmin, çatışmanın “organize bir terörist saldırı” oduğunu iddia etti.

 

 

Merkezi Münih’te bulunan Dünya Uygur Kongresi Başkanı Dilşat Raşit ise çatışmaların, Doğu Türkistan’ımüslüman Uygur Türklerinden temizlemek isteyen Çin hükümetinin baskıcı politikalarının sonucu olduğun belirterek, olayların bir Uygur Türkünün Çin polisleri tarafından katledilmesinden sonra patlak verdiğini söyledi.

 

Uygur Türklerinin anavatanı olan Doğu Türkistan’da Çin hükümetinin bölgedeki müslüman Türk halka yoğun baskı uyguladığı biliniyor. Müslüman Uygur Türklerinin milli ve dini kimliklerini kaybetmeleri için baskıcı ve çoğu zaman şiddete varan asimilasyon politikaları uygulayan Çin hükümeti, bölgede Pantürkizm ve Turancılık ile suçladığı birçok masum sivili katlediyor veya hapishanelerde çürümeye terk ediyor. Yerelbasının dışarıya bilgi sızdırmasının ve uluslararası basın mensuplarının bölgeye girmesinin çok zor olduğu Doğu Türkistan’da Müslümanlar ile Çin Hükümeti arasından bu tarz çatışmalar sıklıkla yaşanıyor.

 

Geçtiğimiz yüzyılda baskıcı Çin zulmünden kaçan birçok müslüman Uygur Türkünün başta Türkiye olmak üzere çeşitli devletlerde yaşam mücadelesi verdiği biliniyor. Bölgede Uygur Türklerinin dışında Kazak ve Kırgız Türkleri de ikamet ediyor.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.