Anasayfa > Bölge, Türkiye, Yerel Haber, Yerel Yönetimler > Doktor Mesut Karaca: Türkiye’de Sigaraya Alışkanlık Yaşı 11

04.12.2015 Cum, 12:00

Doktor Mesut Karaca: Türkiye’de Sigaraya Alışkanlık Yaşı 11

Reklam

Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği İdari Hizmetler Başkanı Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanı Dr. Mesut Karaca, Türkiye’de sigaraya alışkanlık yaşının 11’e kadar indiğini kaydetti.

Kütahya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’nin ’sağlık okur-yazarlığı’ kapsamında yürütülen eğitim ve konferanslar kapsamında, Dumlupınar Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencilerine yönelik düzenlenen söyleşiye konuşmacı olarak olarak Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği İdari Hizmetler Başkanı Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanı Dr. Mesut Karaca katıldı.

Dr. Mesut Karaca, sigara içen birisinin sigaraya bağlı bir hastalığa yakalanma ihtimalinin yüksek olduğunu belirtti.

Karaca, “Maalesef alışkanlık süresi 11-12 yaşlara kadar inen ve bir özenti ile başlayan, içinde binlerce zararlı madde belirlenmiş sigaranın mutlak suretle bırakılması gerekmektedir. İnsan sağlığı açısından ne kadar zararlı madde var ise sigarada bulunmaktadır. Bunlar böcek zehirleri dahil, temizlik malzemelerinde kullanılan maddelere kadar sayılabilmektedir. Normalde bir insana kendisine zarar verecek herhangi bir maddeyi kullandırmanız mümkün değildir. Fakat sigara ile bu zehirler vücudumuza kolaylıkla girmekte ve bağımlılık yapmaktadır. Ayrıca sigara ile hem kendimize, hem de farkında olmadan sevdiklerimize zarar vermekteyiz. Sağlık Bakanlığımız sigarayı bırakmak isteyen vatandaşlarımıza için ’Alo 171’ telefon hattı ile danışmanlık hizmeti vermektedir.Ayrıca hastanelerimizde ’sigarayı bıraktırma poliklinikleri’ mevcuttur.Sağlığımız için; sigarayı bırakmalı, spor yapmalı böylece sağlıklı ve kaliteli bir yaşama merhaba demeliyiz” dedi.(EFE)

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.