Anasayfa > 5'li Üst Haber, Gündem > Dolmabahçe’de bir ilk!

10.11.2012 Cts, 11:13

Reklam

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal , ölümünün 74. yıl dönümünde hayata gözlerini yumduğu Sarayı’nda anıldı. Atatürk’ün yatak odasında geçmiş yıllardan farklı olarak polislerin nöbet tuttuğu görüldü.

 

57 yaşında hayata gözlerini yuman Mustafa Kemal ‘ün son nefesini verdiği Sarayı, sabah erken saatlerden itibaren sevenleriyle doldu. Saatler 09.05’i gösterdiğinde 10 Kasım1938’de Atatürk‘ün hayata gözlerini yumduğu odada tören düzenlendi. Bu sırada denizden de teknelerin Dolmabahçe Sarayı önüne gelerek Ata’yı selamladıkları görüldü. Askeri ve sivil erkan, sivil toplum örgütleri, yabancı temsilciler, gençler ve çocuklar, Ata’nın çiçeklerle dolu yatağının başında hazır bulundu.

 

 

Saat 09.05’te sirenlerin çalmaya başlamasıyla birlikte Dolmabahçe Sarayı’nda büyük bir sessizlik hakim oldu. Ata’nın odasında geçmiş yıllardan farklı olarak ise bu yıl polisler nöbet tuttu. Nöbet tutan polislerin tören sırasında duygulandıkları görüldü. Törenin ardından Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğu oda ziyarete açıldı.

 

 

 

ZİYARETÇİ AKINI

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün 74. yıl dönümünde Dolmabahçe‘deki odası ziyaretçi akınına uğradı. Dolmabahçe’yi ziyaret eden vatandaşlar, duygusal anlar yaşadı.

 

Dolmabahçe Sarayı’nda saat 09.05’te düzenlenen törenin ardından Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğu oda ziyarete açıldı. Gencinden yaşlısına binlerce kişi, Dolmabahçe Sarayı’na gelerek Atatürk’ün odasını ziyaret etti.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.