Anasayfa > Ekonomi, Gündem, Öne Çıkan Haberler > Dünya Keçicilik Kongresi Türkiye’de Yapılacak

23.11.2015 Pts, 13:48

Dünya Keçicilik Kongresi Türkiye’de Yapılacak

Reklam

Avrupa Birliği ülkeleri içinde en fazla keçi varlığına sahip ülke olan Türkiye, 2016 yılında Dünya Keçicilik Kongresi’ne ev sahipliği yapacak. 25-30 Eylül 2016 tarihleri arasında Antalya’da düzenlenecek kongreye keçicilik alanında dünyanın önde gelen uzmanları katılacak.

Uluslararası Keçi Birliği tarafından dört yılda bir düzenlenen Uluslararası Keçicilik Kongresi’ne 2016 yılında Türkiye ev sahipliği yapacak. İlki 1976 yılında İngiltere’nin başkenti Londra’da gerçekleştirilen Dünya Keçicilik Kongresi’nin 12’incisi 25-30 Eylül 2016 tarihleri arasında Antalya’da yapılacak. Sektörün önde gelen temsilcileri, 6 gün sürecek kongre boyunca keçi yetiştiriciliğinin gelişimi için fikirlerini ve tecrübelerini paylaşacak.

12. Uluslararası Keçicilik Kongresi Başkanı Doç. Dr. İrfan Daşkıran, sektörün en büyük buluşması olan kongrenin 2016 yılında Antalya’da gerçekleştirilecek olmasından büyük memnuniyet duyduklarını ifade etti. Doç. Dr. Daşkıran, söz konusu kongreye katılımın fazla olmasını beklediklerini söyledi. Aynı zaman Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü’nde Küçükbaş Hayvancılık Araştırmalar Grubu Koordinatörü olan Doç. Dr. İrfan Daşkıran, kongrenin Antalya’da “Çevre ve topluma agrosilovopastoral keçi yetiştirime sistemlerinin katkıları: küresel değişime uyum için keçi değer zincirini geliştirecek farklı stratejiler” temasıyla yapılacağını söyledi.

30 ülkeden 600’ün üzerinde yabancı katılımcının beklendiğini belirten Doç. Dr. Daşkıran, “Büyük emeklerle ülkemize kazandırılan bu önemli konferans; doğal, kültürel ve tarihi güzellikleriyle ünlü Antalya şehrinde düzenlenecek. Bu konferans ile tüm dünyada keçi yetiştiriciliği ve keçi ürünleri işleme teknolojileri alanında çalışan önemli kamu ve özel sektör kuruluşları, sivil toplum örgütleri, araştırmacılar ve akademisyenler bir araya gelecek” dedi.

“Bu önemli etkinliğin Türkiye keçicilik sektörü ve endüstrisi adına uluslararası alanda önemli bir işbirliği fırsatı yaratacağına inanıyoruz” diyen Daşkıran, “Türkiye’de keçicilik alanda çalışan akademisyenlerin kendilerini uluslararası platformda kanıtlamaları, yaptıkları işleri anlatmaları ve başarılarını biraz daha ön plana sunmaları açısından önemli bir etkinlik olacaktır” diye konuştu.

Dört yılda bir düzenlenen keçicilik kongreleri sektörün en büyük buluşması olma özelliği taşıyor.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.