Anasayfa > Bölge, Türkiye, Yerel Haber, Yerel Yönetimler > Dünyaca Ünlü Kuşbilimci Fırtına Kırlangıcı İçin Didim’e Geldi

23.11.2015 Pts, 11:00

Dünyaca Ünlü Kuşbilimci Fırtına Kırlangıcı İçin Didim’e Geldi

Reklam

2012 yılı dünyada “En Genç Kâşif” ödülünü alan Dünyaca Ünlü Kuşbilimci Doç. Dr. Çağan Şekercioğlu Aydının Didim İlçesinde, Didim Kuş Gözlem Topluluğunun kayıt altına aldığı ve özel bir kuş türü olan “Fırtına Kırlangıcı” nı “Pelajik Tur” adını verdikleri gözlem etkinliğine Fırtına kırlangıcını yerinde gördü. Doç. Dr. Çağan Şekercioğlu inceleme sonrasında bu tür hakkında bilinmeyenleri de ortaya çıkarmak istediğini söyledi.

Didim Esra Karakaya Anadolu lisesi Biyoloji öğretmeni olan Turgut Ege ve öğrencileri tarafından kurulan Didim Kuş Gözlem Topluluğu 2012 yılı dünyada “En Genç Kâşif” ödülünü alan Dünyaca Ünlü Kuşbilimci Doç. Dr. Çağan Şekercioğlu’nu Didim’de ağırladı. Şekercioğlu’nun da katıldığı “Pelajik Tur” adını verdikleri gözlem etkinliğinde Didim için özel bir kuş türü olan Fırtına Kırlangıcı gözlemlendi ve fotoğraflandı.

“Pelajik Tur” adını verdikleri etkinliğe Dünyaca Ünlü Kuşbilimci Doç. Dr. Çağan Şekercioğlu, Zonguldak Kara Elmas Üniversitesi Biyoloji Bölümü’nde Prof. Dr. Mustafa Sözen, Pamukkale Üniversitesi Biyoloji Bölümü yüksek Lisans öğrenci Ozan Karabulut, Kuş Fotoğrafçısı Ayhan Öztürk ile Didim Kuş Gözlem Topluluğu sorumlusu Turgut Ege’den oluşan heyet Fırtına Kırlangıcı gözlemlendi. Etkinlikle ilgili bilgiler veren Didim Kuş Gözlem Topluluğu sorumlusu Turgut Ege birçok kuş türünü kayıt altına aldıklarını bunlardan birinin de Didim için özel bir kuş türü olan Fırtına Kırlangıcı olduğunu belirtti ve “Bunun ilçemiz için Ekolojik turizm açısından kaçırılmaz fırsattır.” dedi.

Ege açıklamasında “Fırtına Kırlangıcı Avrupa’nın en küçük deniz kuşlarından biridir. Yaşam alanı açık denizler ve okyanuslar olmakla beraber Akdeniz’in İspanya, İtalya,Hırvatistan ve Yunanistan gibi kuzey bölgelerini yazın yumurtlama alanı olarak seçmektedir.Ülkemizde ise yaz döneminde sadece Didim açıklarında gözlenebilmektedir.Kuş Gözlemcilerinin mutlaka görmek istediği ve Kuş Fotoğrafçıların da fotoğrafının arşivlerinde olmasını istediği özel bir türdür.Bu özel türün şimdiye kadar Didim açıklarında görülmesi yöremizde kuş fotoğrafçıları açısından bir hareketlilik oluşturmuştur. Geçtiğimiz Eylül ayında bu kuşu gözlemlemek ve fotoğraflamak istediğini Zonguldak Kara Elmas Üniversitesi Biyoloji Bölümü’nde akademik çalışmalarına devam eden Prof. Dr. Mustafa Sözen’e ileterek dile getiren ülkemizin yetiştirdiği değerli bilim insanlarından 2012 yılı dünyada “En Genç Kaşif” ödülünü alan Doç. Dr. Çağan Şekercioğlu’nun İlçemizde ağırladık. Kendisini ağırlamaktan son derece mutluyuz.” ifadelerine yer verdi.

Doç. Dr. Çağan Şekercioğlu ise bu tür hakkında bilinmeyenleri ortaya çıkarmak istediğini belirterek güzel bir etkinlik olduğunu söyledi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.