Anasayfa > Slayt Haber, Yazar > DÜNYANIN EN İLERİ SİNEMA TEKNOLOJİSİ IMAX’LE LONDRA’DA TANIŞTIM

08.09.2012 Cts, 1:05

Reklam

Tatil için oğlumla, gittiğim Londra’da birkaç film seyrettik. Dünyanın en ileri sinema teknolojisi olan IMAX ile BFI(İngiliz Film Endüstrisi) IMAX sinemasında Kara Şovalye Yükseliyor filmini bir kez daha seyrettim. Duymuştum ki filmin, IMAX kamerasıyla çekilen görüntülerini klasik sinemalarda izleyememiştik.

 

Tabii bizim için büyük bir deneyim oldu. Farklı bir sinema deneyimi.

 

Londra’daki BFI IMAX sinemasını Prens Albert yaptırmış. Sinema da büyük bir kitaplık bile var. Tabii çok yüksek bir fiyat ödedik. İki kişi 100 TL civarında.

 

Görüntülerin netliği, yedi,sekiz katlı bir bina yüksekliğinde dev perde, dijital surround ses sistemi çok etkiledi bizi.
IMAX Real 3D teknolojisinden çok farklı. Real 3d derinlik hissi veriyor.

 

Klasik sinemalarda tek projeksiyon var, oysa IMAX’te 3 projeksiyon var. İzleyenler özel bir gözlükle seyrediyor. 3D izleniyor. Perde apartman boyunda, tabii salonlar çok büyük. Kendinizi filmin içinde hissediyorsunuz.

 

İMAX dünyada sadece 220 tane salonda var, çoğu Amerika’da. Bir salonu 5.5 milyon dolara mal oluyor.

 

Türkiye’de biri İstanbul’da, bir diğeri de Ankara’da olmak üzere iki IMAX sineması var. Bu sinemalarda da en kısa zamanda film izlemek istiyorum.

Umarım, en kısa zamanda ülkemizde de sayıları artar. Filmler, dünyada artık çok yüksek kaliteli kameralarla çekiliyor. Bu filmlerin gösterimleri için en ileri düzeyde donanımlı sinemalara ihtiyac doğuyor.

 

Son yıllarda ev sinemalarında film seyredilmeye başlanmıştı. Bir de cep sineması dedikleri küçük perdeler ve salonlar ilgi görüyordu. Büyük salonlarda film seyretmeye alışık ama bu alışkanlıkların günümüz sinemalarında yaşayamayan izleyicilerin, çektiği sıkıntılar tahmin ediyorum ki IMAX teknolojisiyle, en kısa zamanda sona erecek.

 

 

 

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.