Anasayfa > Slayt Haber, Yaşam > Dünyası Karardı

28.07.2012 Cts, 9:27

Dünyası Karardı

Reklam

ÖLEN Babadan kalan yetim aylığını almak için anlaşmalı olarak boşanan Hüseyin- Mümine Ç. çiftinin 17 yıl süreyle Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan 46 bin 633 liralık haksız kazanç sağladıkları anlaşıldı.  SGK müfettişlerinin boşanmalarına rağmen birlikte yaşadıkları tespit ettiği karı-koca yargılandıkları Erzurum Üçüncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘nitelikli dolandırıcılık’ suçundan 5’er yıl hapis ve 95 bin lira adli para cezasına çarptırıldılar.

 

 

ANLAŞMALI BOŞANDILAR

Aziziye İlçesi Yavuz Selim Mahallesi TOKİ Evlerinde oturan evli dört çocuk babası Hüseyin Ç. (45) ile eşi Mümine Ç. (41) anlaşmalı boşanmak için Erzurum Aile Mahkemesine başvurdu. Karşılıklı olarak boşanan Mümine Ç., daha sonra ölen babası Kazım T.’nin yetim aylığını almak için Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurdu.

 

 

MÜFETTİŞLER TESPİT ETTİ

SGK, resmi kayıtlara göre  Mümine Ç.,   01 Haziran 2000 ile 2010 yılının Kasım ayına kadar Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan 46 bin 633 lira tutarında ‘yetim aylığı’ aldı. Sosyal Güvenlik Kurumu müfettişleri Mümine Ç. İle Hüseyin Ç.’nin boşanmalarına rağmen aynı evde birlikte oturdukları tespit ederek  Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

 

 

SUÇUNU İTİRAF ETTİ

Mahkemede suçunu itiraf eden Mümine Ç.,  kocasının işsiz olması nedeniyle böyle bir işe giriştiklerini belirterek pişman olduğunu söyledi.  Mümine Ç., “ Ölen babamdan kalan yetim aylığını almak için eşimle anlaşmalı olarak boşandık.  Sosyal Güvenlik Kurumu’na müracaat bulundum. Maaş bağlandıktan sonra, aynı evde yaşantımızı sürdürdük. Devlete olan borcumu yapılandırarak ödemek istiyorum. Pişmanım” dedi.

 

 

KARI-KOCAYA 10 YIL HAPİS

Mahkeme tutuksuz olarak yargılanan Mümine Ç. ile eşi Hüseyin Ç.’yi “Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Zararına Dolandırıcılık” suçlarını işledikleri gerekçesiyle 5’er yıl hapis,  günlüğü 20 TL’den olmak üzere 95 bin lira da adli para cezasına çarptırdı.

YORUMLAR

Toplam 1 yorum bulunmaktadır.

hülya akça

BU EMSAL KARARINI VEREN MAHKEME HEYETİNE SONSUZ TEŞEKKÜRLER…TÜRKİYE’DE ÇOK VAR BU ŞEKİLDE BOŞANARAK DEVLETİN PARASINI YİYENLER….

28.07.2012, 12:45