Anasayfa > Gündem, Slayt Haber, Türkiye > Duran Kalkan: “PKK çekilmiyor”

13.04.2013 Cts, 11:50

Reklam

PKK’nın en önemli isimlerinden Duran Kalkan ‘Şu an geri çekilme falan söz konusu değil. Tam tersi Irak’takiler Türkiye’ye gitmek istiyor’ dedi.

 

Örgütün en önemli yöneticilerinden ve kurucularından olan Duran Kalkan bir Kürt tv’sinde konuştu. Kalkan  PKK’lıların Türkiye’den çekilmesi konusundaki soruya şu yanıtı verdi:

 

 

‘Şunun kamuoyu tarafından da, özellikle de ilgili kesimler tarafından da iyi bilinmesini istiyorum ki gerilla çekilme meraklısı değil. Güle oynayarak kimse çekilmek falan istemiyor. Tersi geçerlidir. Hali hazırda çekilme pozisyonuna geçmiş olma durumu da söz konusu değil.  O üretilen senaryoların hiçbir geçerliliği yok. Söz konusu iddiaların hiçbir geçerliliği yok.  Herkes yerli yerinde ve gerilla ateşkes konumundadır.  Yeni bir talimat da gerilla komutanlığına yoktur. Her hangi bir talimat karargaha ulaşmamış, birliklere de öyle bir talimat verilmemiştir.  Gerillanın öyle kolay, rahat geri çekilmeye ikna edilmesi mümkün değil.

 

 

 

ÖCALAN İKNA EDEBİLİR

ANFnin haberine göre Duran Kalkan  PKK’lıların çekilmesi için iki koşul öne sürdü:

 

 

“Bu konuda ya somut adımlar olur, yada ancak önder Apo doğrudan girişimde bulunur, ikna edebilir. Yoksa öyle kolay olacağını ben hiç sanmıyorum. Kimse de öyle düşünmemeli. Sanki gerilla güle oynaya bunu yapacakmış, bunun için hazırmış gibi bir hava yaratılıyor. İddiaların aksine  Güney Kürdistan’daki gerillalar Kuzey Kürdistan’a gitmek istediklerini söylüyor. Geri çekilmenin başlayıp yürüyebilmesi için  Öcalan’ın  gerillaya doğrudan hitap edebilmesi şart. Bunu herkes bilmeli. Yönetimimiz bunları laf olsun diye, yada birilerini korkutmak için, siyasi üstünlük sağlamak için, yada şantaj yapmak için söylemiyor.  ‘

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.