Anasayfa > Yazar > Düzey

19.07.2012 Per, 3:39

Düzey

Reklam

Televizyonları özellikle siyasi parti liderlerinin tartışmalarını izliyorsunuzdur. Bu tartışmalardan toplumun ne kazanacağı meçhul !…

Birbirlerine yüksek sesle bağıran çılgınca sözler sarf eden hakaretlere  varan cümleler kuran büyüklerimizden toplumun ve gençlerin nasıl bir ders çıkaracakları malum?.

Konuşmalar düzeysizleştikçe toplumun alt kademelerindeki çılgınca olayların  arttığını görmek mümkün. Her gün kavga, adam öldürme, tehdit, soygun haberleri yazılı ve görsel medyada haberlerin  yüzde 70’ini kapsamaktadır.

Haber programlarında gerilim haberlerini izlemek toplumu iyice bunaltmış  durumda. Her an patlamaya hazır bir bomba gibi insanlar birbirlerini bekliyorlar. Boğazlarına sarılmak için yumruk atıp, hakaretler savurmak için fırsat kolluyorlar.

Bu bir bozukpisiko sosyolojik durum göstergesidir.

Televizyonlardaki dizilerde liderlerin çizdiği profilin değişik bir yönünü yansıtıyor. Gerilim, göz yaşı, haksızlık, direnme kavga savaş unsurları gerilime daha da büyük  bir hız veriyor. Yani toplum sıkılmış, bükülmüş, karamsar hale sokulmuştur.

Yıllar öncesinin siyasi ortamını özlememek mümkün değil, rahmetli Osman Bölükbaşı’nın güzel hitabeti içerisine serpiştirdiği, espriler Necmettin Erbakan’ın toplumu gülümseten canlı  örnekleri , Bülent Ecevit’in dinleyince hazzına vardığımız akıcı konuşması Demirel’in halk dili söylevleri , Türkeş’in çok ciddi duruşu bugün aranır vaziyette.

İnsanlarımız bunalımlı günlerinde kendilerini yönetenlerden yıllar öncesinin düzeyli politikacılarının  sergiledikleri performansı beklemektedirler. En bunalımlı günlerde dahi bu liderlerin tartışmalarda bir araya gelip, birbirlerine gösterdikleri nezaket toplumu bu şekilde gerilime sokmuyordu.

12 Eylül öncesi iç savaş çığlıklarının atıldığı , gençlerin birbirini sokakta kurşunladığı, kara günlerde dahi bu kadar düzey düşüklüğü ve tahrik taşıyan konuşmalar izlenmemiştir.

Çocuklara ve gençlere örnek olması gereken liderlerin seçimler yaklaştıkça daha hoş görülü yaklaşımları birbirlerine restleşen ve küfürleşen konuşmalarla cevap vermeleri bağırmaları toplumu bölmektedir.

Stadyumdaki olaylar , sokaklardaki hoşgörüsüzlük , toplumsal cinnete doğru giderken liderlerin biraz daha dikkatli ve hoşgörülü olması inanın ki, ihtiyacımız olan düzeyi ve insanların birbirlerine davranışlarını da etkileyecektir.

Lütfen daha sabırlı, düzeyli ve hoşgörülü olalım. Topluma ve insanımıza yazık oluyor.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.