Anasayfa > Gündem, Öne Çıkan Haberler, Türkiye, Yaşam > Eğitim Bir-sen Genel Başkan Vekili Selvi: “İş Güvencemizi Kimse İle Tartışmayız”

21.11.2015 Cts, 20:00

Eğitim Bir-sen Genel Başkan Vekili Selvi: “İş Güvencemizi Kimse İle Tartışmayız”

Reklam

Eğitim Bir-Sen Genel Başkan Vekili Latif Selvi, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda yer alan iş güvencesini kimseyle tartışmayacaklarını belirterek, “Haini cezalandırıyoruz diye masumu, mazlumu aynı kazan içerisinde mağdur etmemeliyiz” dedi

Eğitim Bir-Sen Yozgat Şubesi tarafından Safa Sorgun Otel’de düzenlenen Genişletilmiş İl Divanı “Vefa Buluşması” toplantısına katılan Eğitim Bir-Sen Genel Başkan Vekili Latif Selvi, Eğitim Bir-Sen’in yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi. Son günlerde gündeme gelen 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’ndaki değişiklik yapılması isteklerine değinen Selvi, “İş güvencemizi kimse ile tartışmayız. Çalışma hayatının parametreleri şekillenmiş, yıllar içerisinde işçi olarak çalışan arkadaşlarımızın da memur olarak da çalışan arkadaşlarımızın da çalışma gelenekleri çerçevesi oluşmuş. Bunu tekrar müzakere konusu yapmaya çalışmak son derece yanlıştır. Bununla mücadeleyi sonuna kadar sürdürürüz. Birileri şunu söylemeye çalışıyor. Diyor ki, ‘memurun güvencesi olunca suç işleyen bazı odaklar maalesef görevde kalmaya devam etmekte. Devletimize milletimize tuzak kurma eğilimini sürdürmektedirler’ deniyor. Biz bunu doğru bulmuyoruz. Suç işleyenin cezalandırılması için yeterli kanun, mevzuat, ceza hukuku var. Suç işleyenler var. Suç işleyenler cezalandırılmalıdır. Ama unutmayalım bunun cezalandırma yöntemi bütün memurları cezalandırmadan geçmez. Onun için de iş güvencemizi kimseyle tartışmaya açmayız. Tepkimiz şu andaki ifade ettiğimizden çok daha sert olur” dedi.

“MEMUR İÇİN TUZAKLARLA DOLDURUP REFORM OLARAK SUNULAMAZ”

Her yeninin eskiyeceğini ifade eden Selvi, “Kanun Allah’ın emri değil. İnsanların kendi eliyle gerçekleştirmiş olduğu ve eskimeye mahkum olan şeylerdir, yenilenebilir. Bunun için de 657 sayılı devlet memurları kanununda düzenlemeler yapılabilir. Ama bu düzenlemeler memurların güvencesini elinden alabilmek için tuzaklarla doldurulup reform olarak sunulması şeklinde asla olamaz. Bunun da net olarak bilinmesi lazım. Ciddi bir dayatmayla karşılaşırsak hepimiz seferber olmalıyız” diye konuştu.

“BİZ HAİNİ CEZALANDIRIYORUZ DİYE MASUMU, MAZLUMU AYNI KAZAN İÇERİSİNDE MAĞDUR ETMEMELİYİZ”

Yanlışlık yapanları tasfiye etmenin yolunun başka mağdurlar oluşturmaktan geçmeyeceğini söyleyen Selvi, “Suç işleyenler var. Çok özel ortamlarda devletin geleceğine kasteden hainlerin neler yaptıklarını birçok boyutuyla ayrıntısıyla şahit olmuş bir kardeşiniz olarak konuşuyorum. Türkiye’nin çok mahrem görüşmelerini, Türkiye istihbaratının içine yuvalanmış birileri İngiliz istihbaratından Amerika istihbaratından çok özel ortamlarda görüştüklerine dair bilgilere eriştiğimde bu insanların bir gün dahi kamu kurumlarında kalması zarardır. Hainlere ihtiyaç duyulduğunda dış güçler maşalar bulurlar. Ama unutmayalım ki hainler eninde sonunda cezasını çeker ve cezalandırılmalıdırlar. Ama şunu belirtmiş olayım, biz haini cezalandırıyoruz diye masumu, mazlumu aynı kazan içerisinde mağdur etmemeliyiz” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Eğitim Bir-Sen’de görev almış emeği geçmiş eski başkanlara plaket verildi.

Safa Sorgun Otel’de düzenlenen toplantıya Eğitim Bir-Sen Genel Başkan Veli Latif Selvi’nin yanı sıra Eğitim Bir-Sen Yozgat Şube Başkanı Kenan Şerefli, Eğitim Bir Sen Yozgat İlçe Temsilcileri ve yönetim kurulu üyeleri katıldı.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.