Anasayfa > Gündem, Öne Çıkan Haberler, Türkiye > Eğitim-Bir-Senden Yazılı Açıklama

26.10.2015 Pts, 16:48

Eğitim-Bir-Senden Yazılı Açıklama

Reklam

Eğitim-Bir-Sen Kahramanmaraş 2 No’lu Şube Başkanı Doç. Dr. Hasan Furkan, Sütçü İmam Üniversitesinde kanunsuz uygulamalar olduğunu iddia ederek, “Sütçü İmam Üniversitesi Rektörü fütursuzca bir yönetim sergilemektedir” dedi.

Eğitim-Bir-Sen Kahramanmaraş 2 No’lu Şube Başkanı Furkan, Sütçü İmam Üniversitesinde kanunsuz uygulamalar olduğunu iddia ederek yazılı bir açıklama yaptı.

Başkan Furkan yaptığı açıklamada, Sessiz devrimlerin ülkemizde birçok alanı rahatlatması, hak ve özgürlüklerin genişlemesi, kendini hukuktan üstün gören elit yapıların tasfiye edilmesi sürerken, bazı tortuların yaşam savaşı vermesi kamu yönetiminde birçok sıkıntıların yaşanmasına neden olmaktadır” dedi.

Hukukun yetkiyi kullananların elinde tarumar olması, kamu yönetiminin bürokratik labirentlerde sıkışıp kalmasının maddi ve manevi bedel ödenmesine yol açtığını belirten Furkan, açıklamasına şöyle devam etti: “Devletin görev yapılan makama tanıdığı yetkiler kişisel güçlere dönüştürüldüğünde ilke ve prensipler üzerinden değil, kişisel ilişkiler üzerinden tasarruflara neden olmaktadır. Bunun en bariz örneği, bir süredir Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesinde yaşanmaktadır. Yaptığı uygulama ve kullandığı yetkilerle bir süredir medya gündeminde olan Rektör Durmuş Deveci, son olarak ‘bu kadar da olmaz’ dedirtecek cinsten bir skandala imza atmıştır.Göreve geldiği günden beri Başbakanlık genelgelerini askıya almak, sahte rapor düzenleyen başhekimi korumak, dolu bulunan bir kadroya sırf kendi öyle istediği için yasal engeli olan bir iç denetçiyi görevlendirmek, istihdam etmek istediği kişiler için hayali kadro ihdas etmek, bir de tüm bunları itiraf ederek ’ben istersem ayakkabı numarasına göre bile adam atarım’ cümlesini kuran Rektör, rektörlüğü bitimsiz bir görev, yetkiyi şahsi bir güç sanarak karakteristik yapısını devletin kurallarının üstüne koyarak fütursuz bir yönetim sergilemektedir.”

Açıklamada, şunlar kaydedildi: “En son üniversite personeline verilecek banka promosyon ihalesiyle ilgili olarak, 4688 sayılı kanuna göre ’Devlet personel mevzuatında kamu görevlilerinin temsilini öngören çeşitli kurullara temsilci göndermek’ ibaresiyle temsilci belirleme yetkisi sendika yönetimine ait iken üniversite çeperinde ‘ne varsa benimdir’ anlayışıyla sendikanın yetkisini gasp ederek, sendika yönetiminden kendi istediği kişiyi komisyon üyesi olarak belirlemiş; görevlendirilmesi gereken bir komisyon üyeliğini kendince atama yaparak doldurmuştur.”

Açıklamada, rektörün “Konuya ilişkin kanuni gerçeği kendisine hatırlatan ve yanlışlığın düzeltilmesi için kendisine gönderilen yazıya cevap dahi vermediği” belirtilerek şöyle denildi: “Bir makam kendine yazılan bir yazıya neden cevap vermez sorusu havada asılı kalmıştır. Yetkili sendikaya karşı takınılan bu tavır ve yapılan bu uygulamadan sonra, akıllara ‘acaba Rektör bankaların da yetkisini kullanacak mı’ sorusunu getirmektedir. Bu tür kanun tanımaz uygulamaların, dediğim dedik tavırların, hak ve hukuku ayaklar altına alan yaklaşımların hiç kimseye faydası olmamış, olmayacaktır. Bir zamanlar üniversiteleri yasaklarla anılır hale getirenlerin, bilim yuvası olması gereken kurumları babasının çiftliği gibi kullananların şu anda nerede olduğuna bakmak yeterlidir. Hukuk devletinde kimse kanunların üzerinde değildir, olamaz. Onun için herkes haddini bilmeli ve ne yaptığına iyice dikkat etmelidir, yoksa işletmedikleri, hiçe saydıkları kanunlar karşısında bir gün hesap vermek zorunda kalırlar.”

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.