Anasayfa > Gündem, Öne Çıkan Haberler > Ekmek İsrafını önlemeye eğitim camiasından destek

21.03.2013 Per, 6:41

Ekmek İsrafını önlemeye eğitim camiasından destek

Reklam

AHMET GENÇ
AĞRI (İHA) –

 

Toprak Mahsulleri Ofisi Erzurum Şube Müdürü Necati Temir, Ağrı İl Milli Eğitim Müdür Vekili Bekir Taşdan’ı makamında ziyaret etti.

 
Ağrı İl Milli Eğitim Müdür Vekili Bekir Taşdan’ı makamında ziyaret eden Toprak Mahsulleri Ofisi Erzurum Şube Müdürü Necati Temir, “Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası” hakkında bilgi verdi. Ekmek israfı nedeniyle ülkemizin yıllık ekonomik kaybının 1.546 milyar TL olduğuna vurgu yapan Necati Temir, “Bu rakam, dünya birincisi olduğumuz un ihracatından 2011 yılında elde edilen 1.605 milyar TL gelire eşdeğerdir. Dünya gıda fiyatlarında dalgalanmalar yaşanırken, ülkemiz hububat piyasalarının istikrarını sağlayan TMO, temel bir gıda ürünü olan ekmeğin israfının önlenmesini görevinin bir parçası olarak görmektedir. Kampanya ile; israf konusunda toplumsal duyarlılık oluşturmak, israfı, üretim ve tüketim aşamalarında önlemek, ekmeğin ihtiyaç kadar alınmasını ve doğru muhafaza edilmesini sağlamak, bayatlayan ekmeklerin değerlendirilme yöntemleri konusunda toplumu bilgilendirmek, israfın önlenmesiyle ülke ekonomisine katkı sağlamak, hayvan beslenmesinde kullanılan ekmeğin de israf olduğuna dikkat çekmek, özde ekmeğin israfına, genelde ise tüm israfa vurgu yapmak amaçlanmaktadır. Aynı zamanda kampanyayla topluma daha sağlıklı beslenme alışkanlığının kazandırılması amacıyla ‘tam buğday ekmeği’ tüketilmesi teşvik edilmektedir” diye konuştu.

 
Yürütülen tüm çalışmalara destek vereceklerini belirten Ağrı İl Milli Eğitim Müdür Vekili Bekir Taşdan ise, ekmek israfını önlemede ve konuyla ilgili bilinçlenmede herkese büyük görevler düştüğünü söyledi. Kampanyaya canı gönülden destek verdiğini ifade eden Taşdan, “Okul yöneticileri, öğretmenleri ve öğrencileri ekmek israfı ile ilgili bilinçlendireceğiz. Halkımızın bilinçlendirilmesi için üzerimize düşeni yapmaya hazırız” dedi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.