Anasayfa > Sağlık, Slayt Haber, Türkiye > Ekmekte yeni dönem

24.03.2013 Paz, 3:26

Reklam

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, “Kısa süre içinde, ekmekte kullanılan 17 çeşit katkı maddesini kaldırıyoruz. Bu birkaç hafta içinde olacak. Kaliteli ekmek olacak. Hedefimiz tam buğday ekmeğine gidiş olacak” dedi.

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu tarafındandüzenlenen “Diyette Sağlıklı Ekmek Yemek Gerek” konulu panele katıldı. Ceylan Intercontinental Otel’de düzenlenen panel öncesi basın toplantısı düzenlendi.

Basın toplantısını Beslenme Eğitim ve Araştırma Vakfı (BESVAK) Başkanı Prof. Dr. Ayşe Baysal ve Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF) Başkanı Erhan Özmen tarafındandüzenlendi.
Basın toplantısının ardından panele geçildi. Panelde konuşan Bakan Eker, coğrafi yapının üzerinde yaşayacak canlıları tayin ettiğini belirtti. Gıda kültürünün hukuku, ticareti ve sanayi oluşturduğunu belirten Bakan Eker, bu coğrafyanın binlerce yıldır buğdayın ana vatanıolduğunu ifade etti.

 

 

“HATAMIZDAN DÖNMEMİZ LAZIM”

On binlerce yıl önce Anadolu’da buğday üretimi yapıldığına dikkat çeken Mehdi Eker, “Buğdayıntam buğday ekmeği olarak yapılıyordu. Ancak biz küresel, ekonomik sebeplerden dolayı tambuğday ekmeğinden uzaklaştık. En temel gıda maddesi, en kıymetlisi buğdaydır. Çok sayıdabesin elementi var içinde. İnsanın ihtiyacının önemli bir kısmını gideriyor. Hatamızdandönmemiz lazım toplum olarak. Geçmişte farklı besinlere yönelik saldırılar oldu. Bir dönemyumurtaya saldırdı. Yok şöyle böyle zararları var dediler. Sonra etle ilgili oldu. Şimdi buğdaya dayandılar. Moda bu. Herkes bir şey söylüyor” dedi.

 

 

“EKMEKTEKİ 17 KATKI MADDESİNİ KALDIRIYORUZ”

Buğdayın hikmetinin farkında olunması gerektiğini vurgulayan Bakan Mehdi Eker, Bakanlıkolarak geçmişteki düzenlemelerin yol açtığı yanlışları düzeltiyoruz. Obezite ile mücadeleçerçevesinde ekmek kalitesinin arttırılması konusunda çalışmalar yapıyoruz. Türkiye’de ekmeğin içinde bulunan asgari kepek oranının en az yüzde 20 arttırılmasını uygulamaya geçensene soktuk. Tuz miktarını da yüzde 25 oranında azalttık. Ekmek satış noktalarına ‘tam buğday ekmeğinin’ satışta bulunması zorunluluğunu getirdik. Kısa süre içinde, ekmekte kullanılan 17çeşit katkı maddesini kaldırıyoruz. Bu birkaç hafta içinde olacak. Kaliteli ekmek olacak. Hedefimiz tam buğday ekmeğine gidiş olacak” ifadelerini kullandı.

 

 

“EKMEK İSRAFI”

Ekmek israfına da dikkat çeken Mehdi Eker, ekmek tüketiminde dikkatli olunması gerektiğini, ekmeğin israf edilmemesi gerektiğini belirtti. Ekmeğin nimet olduğunu belirten Bakan Eker, “Ekmeğin yeri çöplük değildir. Ne oldu da bize her gün 6 milyon ekmeği çöpe atıyoruz. Bununekonomik boyu sadece 1.5 milyar lira” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.