Anasayfa > Öne Çıkan Haberler > Ekranda dansöz gençleri bozar

10.01.2013 Per, 5:45

Ekranda dansöz gençleri bozar

Reklam

Kanal D’de ekrana gelen  Akasya Durağı dizisindeki dansöz sahnesini masaya yatıran RTÜK İzleme ve Değerlendirme Dairesi, Türk Dil Kurumu’nun ‘dansöz’ tanımından yola çıkarak rapor hazırladı. Dansözlerin dans eden ‘yarıçıplak kadınlar’ olduğunu dile getiren RTÜK, ‘Yayınlarda dansözlere yer verilmesi çocuk ve gençleri olumsuz etkiler’ dedi.
BUNUNLA yetinmeyen RTÜK, dansöz oynatmanın ‘Türk aile yapısına aykırı’ olduğuna da hükmetti. Çocuk ve gençlerin de izleyebileceği anlamına gelen  ‘genel izleyici’ akıllı işaretini kullanan dizinin, hem aile yapısına aykırılıktan hem de çocuk ve gençlerin ruhsal sağlıklarını olumsuz etkilemekten dolayı cezalandırılması istendi.
RTÜK İzleme ve Değerlendirme Dairesi’nin bu değerlendirme raporunun bugün yapılacak Üst Kurul toplantısında karara bağlanması bekleniyor.
İZLEME Dairesi Başkanı Nurullah Öztürk imzasıyla sunulan raporda, ‘dansöz tanımı’ şu şekilde verildi: Dansöz ya da oryantal dans olarak bilinen sözkonusu dans, TDK Sözlüğü’nde ‘Genellikle doğu ülkelerinde kadınların tek başlarına ve yarıçıplak olarak müzik eşliğinde yaptıkları, vücut ve göbek hareketlerine dayalı dans’ şeklinde ifade edilmektedir. Bu çerçevede yapılan izlemede yarı çıplak sayılabilecek kadınların göbek ve vücut hareketlerine dayalı bir dans icra ettiği görülmüştür.
ÇOCUK ALGILAMAZ
DİZİDEKİ görüntünün ‘bir tür sanat’ olarak da algınabileceği, ancak çocuk yaştakiler için bunun ‘salt çıplaklık’ olarak algınacağını savunan RTÜK, şu şaşırtıcı değerlendirmeyi yaptı: BİR çocuğun veya gencin anlam dünyasında yeri olmayan ve çoğu kere sanatsal bir değerden yoksun salt çıplaklık olarak algılanan gösterinin, haftaiçi ve hafta sonu, çocukların ve ergenlerin ekran karşısında olabilecekleri bir zaman diliminde gösterilmesi, çocuk ve genç ergenleri olumsuz olarak etkileyerek bunların zihinsel ve ahlaki gelişimini zedeleyebilir.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.