Anasayfa > Araştırma-İnceleme, Öne Çıkan Haberler > Ekranda yazıları okumuyor renklerle iletişim kuruyoruz

12.11.2012 Pts, 6:51

Reklam

TBMM raporuna göre, internette uzun vakit geçiren kişilerin okuma alışkanlığı zayıflıyor. Kullanıcıların yüzde 99’u resim, renk ve kalın harflere bakarak kısa sürede fikir sahibi oluyor.

 

Meclis Bilişim ve İnternet Araştırma Komisyonu çalışmalarını tamamlayarak bin 100 sayfalık kapsamlı bir rapor hazırladı.Komisyon raporunda internetin ve ekran okumalarının okuma alışkanlıklarını olumsuz etkilediği belirtildi. Komisyonun raporunda dikkat çeken tespitler şöyle sıralandı: Kağıda yazmak, aceleye getirmeden bir kitap okumak, daha uzun ve daha yoğun düşünmeye yol açar. Bilgisayar ekranı kişide, veriye hızla göz atma amacı gütmeye başlamıştır. Ekrandan okuma sırasında yüz kişiden sadece 1’i düzenli bir sırayla okumakta, geri kalan yüzde 99’u atlayarak yani resim, renk ve kalın harflere bakarak kısa sürede fikir sahibi olmaya çalışmaktadır. Bu durum okuma, anlama ve düşünme yeteneklerinde eksikliğe sebep olur.”

 

 

Bilgiye hızlı ulaşmak kişiye avantaj sağlarken, okuma alışkanlıklarını olumsuz etkiliyor. Kullanıcıların sadece yüzde 1’i metinleri düzenli bir sırayla okuyor.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.