Anasayfa > Öne Çıkan Haberler, Sağlık > Elektronik sigaranın etkisi kanıtlanmadı

12.04.2013 Cum, 12:09

Elektronik sigaranın etkisi kanıtlanmadı

Reklam

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi Başhekimi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Tevfik Özlü, elektronik sigaranın, sigara bırakmada etkili olduğuna dair elde delil olmadığını söyledi.

 

Sigara bağımlılığının farmakolojik ve davranışla ilgili olmak üzere iki boyutunun bulunduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Özlü, elektronik sigaranın alışkanlığı pekiştirmekten başka bir şeye yaramadığını savundu.

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Özlü, Türkiye’de son yıllarda sigarayla ilgili iyi bir mücadele verildiğini ve buna bağlı olarak kullanım oranlarında azalma yaşandığını belirtti. Ancak bu genel duruma rağmen gençlerin sigaraya başlama ya da kullanma oranlarında bir azalma olmadığını dile getiren Özlü, araştırmaların Türkiye’de sigaraya başlama yaşının 10–20 aralığında olduğunu gösterdiğine dikkat çekti.

 

 

“ELEKTRONİK SİGARANIN ETKİSİ KANITLANMIŞ DEĞİL”

Türkiye’de 16–17 milyon sigara içicisi bulunduğunu söyleyen Prof. Dr. Özlü, bunların yüzde 80’inin sigara içmekten memnun olmadığına dikkat çekti. Bu insanların sigarayı bırakmak için bir çare aradığını hatırlatan Özlü, bu pazarı görenlerin de sigarayı bıraktırmaya yönelik bir takım ürünler satmaya çalıştığını dile getirdi. Bu ürünlerin ne kadar etkili olduğu, gerçekten işe yarayıp yaramadığı hakkında hiçbir ilmi delil olmadığını belirtti. Sağlık Bakanlığı’nın ithalat ve satışını yasaklanacağı bildirilen elektronik sigaranın da sigara bırakmada etkili olduğuna dair bir delil olmadığı gibi alışkanlığın pekiştirilmesini sağladığını ifade eden Özlü, “Çünkü elektronik sigara ile parmağınızla sigara içme davranışının sürdürülmesi sağlanıyor. Biz bunu istemiyoruz. Biz sigara bırakmada asıl amacımız hem hastanın davranışsal bağımlılığını hem de farmakolojik bağımlılığını yok etmek istiyoruz. Sigaranın bir nikotine bağlı farmakolojik bağımlılık, bir de davranışsal boyutu var. Kişi bir daha sigaraya dönmesin diye biz onu da kırmak istiyoruz. Sadece farmakolojik boyutla değil, davranış boyutuyla da başa çıkılmasını istiyoruz. Elektronik sigara ise bunu devam ettiriyor. Hatta daha çok pekiştirmiş oluyor. Bu da tekrar sigaraya dönüşleri arttırıyor.’ ifadelerini kullandı.

 

 

 

ELEKTRONİK SİGARA İDEAL DEĞİL

Elektronik sigarada nikotin verildiğine de işaret eden Prof. Dr. Özlü, ‘Biz de sigarayı bıraktırırken nikotin replasmanı yapıyoruz ama bunu kısa süreli kullanıyoruz. Elektronik sigarayı ise yıllarca kullananlar var. Bizim istediğimiz, nikotini ilk 2-3 ay içerisinde tamamen kesmek. Amacımız nikotin kullanılmadan sigarının bırakılması. Nikotine devam ederek sigarayı bırakma ideal bir bırakma yöntemi değil. Onun için elektronik sigarının, sigara bırakma konusunda çok işe yarayan, çok ideal bir yöntem olmadığı açık ama işin içinde ticari boyutlar var, o nedenle fazla gündeme geliyor. Bakanlık da sanıyorum bu nedenle bazı tedbirler aldı, alıyor.’ dedi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.