Anasayfa > Ekonomi, Öne Çıkan Haberler > Enflasyon artışı emekliye zam olacak

26.10.2012 Cum, 20:53

Enflasyon artışı emekliye zam olacak

Reklam

 Başkanı Başçı, enflasyonun yüzde 7.4’e çıkacağını söyledi. Bu artış, memur velerin maaşına zam olarak yansıyacak.

 

lerin gözü-kulağı şu sıralar enflasyonda. Enflasyondaki artış zamlara yansıdığı için , Bağ-Kur ve memur emeklileri, her gelişmeyi yakından takip ediyor. ‘nın enflasyon tahminini yükseltmesiyle heyecanlanan emekliler, zamlarının enflasyon farkıyla ne kadar artacağını hesaplamaya çalışıyor. Merkez Bankası Başkanı , önceki gün yaptığı açıklamada enflasyonun yıl sonunda yüzde 7.4’e yükselmesini beklediklerini söylemişti.

 

OCAK’TA ARTIŞ VAR
Bu yılın Temmuz ayında yüzde 1.95 oranında enflasyon farkı alan SSK ve Bağ- Kur emeklilerinin, 2013 yılının Ocak ayında ise yüzde 5.32 zam alması öngörülüyor. Merkez Bankası, 2012 yıl sonu için enflasyon tahmini yükseltirken, bu gelişme yaklaşık 9 milyon SSK ve Bağ- Kur emeklisini umutlandırdı.

 

FARK YÜKSELECEK
Uzmanlar, Merkez Bankası’nın bu tahmininin de aşılabileceğini belirtirken, yüzde 3’lere varan enflasyon farkının gündeme gelebileceğini ifade ediyor. Uzmanlar, enflasyon tahminlerinin yükselmesi ile emeklilerin zam farklarının daha da artacağını kaydediyor.

 

MEMUR EMEKLİSİ DE SEVİNECEK
Memur emeklileri de memurlar gibi 2013’ün Ocak ayında yüzde 3 zam alacak. Ayrıca bu yılın ikinci yarısında enflasyonda yaşanan yükseliş de maaşlarına yansıyacak. Memur ve memur emeklileri, bu yılın ikinci yarısında yüzde 4 zam almıştı. Bu dönemin enflasyonu yüzde 4’ün üzerinde olursa, Ocak’taki yüzde 3’lük zamlarının üzerine bu fark da eklenecek. Bu yılın ikinci yarısında enflasyonun yüzde 5.3 olması bekleniyor. Bu durumda memurlar ve memur emeklileri 2013 Ocak ayındaki yüzde 3’lük zammın üstüne yüzde 1.3 enflasyon farkı alacak.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.