Anasayfa > Gündem, Öne Çıkan Haberler, Türkiye > Engel Tanımayan Hamide Kurt Dünya İkincisi Oldu

26.10.2015 Pts, 13:24

Engel Tanımayan Hamide Kurt Dünya İkincisi Oldu

Reklam

Katar’da düzenlenen Bedensel Engelliler Atletizm Dünya Şampiyonası’nda ülkemizi temsil eden Hamide Kurt, yarıştığı 100 metrede dünya ikincisi oldu. Şampiyona da Zübeyde Süpürgeci de dünya 3’üncülüğünü elde etti.

Katar’da düzenlenen Bedensel Engelliler Atletizm Dünya Şampiyonası’nda Türkiye’yi temsil eden ilk kadın engelli atlet unvanına sahip Bağcılar Belediyesi Engelli Takımı Milli sporcusu olan Hamide Kurt, 100 metrede dünya ikincisi oldu.

Doha şehrinde düzenlenen IPC Dünya Para-Atletizm Şampiyonası’nda Türkiye 24 atletle yer aldı. Oyunların üçüncü gününde T53 (özel yapım tekerlekli sandalye) sınıfında 100 metre finali yapıldı. Bağcılarlı Milli sporcu Hamide Kurt, çekişmeli geçen yarış sonunda Avrupa rekoru kırarak gümüş madalyanın sahibi oldu. Paralimpik Oyunları’nda Türkiye’yi temsil eden ilk kadın engelli atlet unvanına da sahip olan Kurt, Çinli dünya rekortmeni Lisha Huang’ın 16.29’luk şampiyona rekoruyla kazandığı T53 100 metre finalinde, 17.10’lik derecesiyle dünya ikincisi oldu. Yarışlarda ter döken Zübeyde Süpürgeci de dünya 3’üncüsü olmayı başardı.

“HAMİDE KIZIMIZ KARİYERİNE YENİ BİR HALKA DAHA EKLEDİ”

Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Hamide Kurt’un başarılı spor kariyerine yeni bir halka daha eklediğini belirterek, “Hamide kızımızı şahsım ve hemşehrilerim adına kutluyorum. İlçemizi her yarışmada en iyi şekilde temsil etmeye çalışıyor” dedi.

Kurt’un 2012 Avrupa Şampiyonası’nda da yarıştığı 200 metrede birinci geldiğini hatırlatan Çağırıcı, Kurt’un dünya Şampiyonası’nda da 1 gümüş ve 2 bronz elde ettiğini belirtti. Çağırıcı, “Engelli kardeşlerimiz kendilerine imkanlar sunulduğunda neler başarabileceklerini ispat ediyorlar. Hamide Kurt da kendisine sunulan imkanları en iyi şekilde değerlendirerek çok çalışarak başarıdan başarıya koşuyor. Yine Zübeyde Süpürgeci de dünya 3’üncülüğünü kazanarak önemli bir başarı elde etti. İlçemizde sporun gelişmesi ve yeni sporcuların yetişmesi amacıyla önemli projeleri hizmete sunuyoruz. Engelli sporcularımıza da desteğimizi her zaman sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.