Anasayfa > Gündem, Öne Çıkan Haberler, Türkiye, Yaşam > Engelli Kardeşini Anlattı, Salondaki Herkesi Ağlattı

03.12.2015 Per, 23:00

Engelli Kardeşini Anlattı, Salondaki Herkesi Ağlattı

Reklam

Bartın Üniversitesi’nde düzenlenen panelde yüksek lisans öğrencisi Betül Ayhan, engelli kardeşini anlatınca salonda duygusal anlar yaşandı. Rektör Prof. Dr. Ramazan Kaplan da konuşması sırasında gözyaşlarını tutamadı.

Bartın Üniversitesi Engelli Öğrenci Birim Koordinatörlüğü tarafından 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle “Engelsiz Yaşam Paneli” gerçekleştirildi. Farklı fakültelerden öğrencilerin engellilerle ilgili konuları farklı yaklaşımlarla anlattığı panelde, Eğitim Bilimleri Enstitüsü Beden Eğitimi Öğretmenliği Anabilim Dalı öğrencisi Betül Ayhan’ın sunumu sırasında duygusal anlar yaşandı. Ayhan, “Engellilerde Beden Eğitimi ve Spor” konulu sunumunu yaparken down sendromlu kardeşi Yıldız’ın yaşamından bahsederek, “Down sendromu bir hastalık değildir, bir sendromdur. Anne ya da babadan kromozomların bir tane fazla almasıyla çocuklar bu sendromu yaşarlar. Ben onlara melek olarak hitap ediyorum. Hayatı keskin iki uçta yaşarlar. Ya çok mutludurlar ya da çok üzgündürler. Küçük şeylerden çok mutlu ya da mutsuz olabilirler” dedi.

Ayhan, kardeşinin yakalandığı sendromun ailesine yansımalarını da aktararak, “Yıldız’ın down sendromlu olduğunu anne karnındayken anladık. Ailem kardeşimi aldıracak kadar küçük olmasına rağmen bunu Allah’ın bir hediyesi olarak gördü. Ailem bu sorumluluğu alarak kendilerine cennete açılan bir kapı olarak baktı. Biz Yıldız’a ‘Kutup Yıldızımız’ diyoruz” diye konuştu.

REKTÖR KAPLAN DA DUYGUSAL ANLAR YAŞADI

Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Kaplan ise engeliler konusunda konuşmasını yaptığı sırada gözyaşlarını tutamadı. Bir süre konuşmasına ara veren Kaplan, “Biz insan olarak irademiz sayesinde gerçekleştirebileceğimiz şeylerden sorumluyuz. Evrensel bir gerçeklik ve insan yetkinliği dışımızda gerçekleşen şeylerde de insani davranışlarımızı geliştirmeliyiz. Üzerimize düşenleri her konuda olduğu gibi engellilere yaklaşımımız noktasında da yapmalıyız” şeklinde konuştu. Bartın Üniversitesi öğrencilerinin verdiği panelin oturum başkanlığını Gamze Demirel yaparken, Harun Torun “Engellilerin Eğitimi”, Aslıhan Yetiş, “Engellilerin Toplumsal Hayattaki Yeri” ve Yiğit Kaan Tuncer ise “İslam’da Engelliler ve Engelli Sahabeler” adlı sunumlarını yaptı.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.