Anasayfa > Araştırma-İnceleme, Öne Çıkan Haberler > Erkekler Neden Erken Ölüyor?

15.08.2012 Çar, 3:35

Reklam

Cinsiyet araştırmaları uzmanı Marianne Legato, erkeklerin kadınlara göre hayata neden daha erken veda ettiğini buldu. İşte soruya 7 bilimsel yanıt.

 

ABD’DEKİ Columbia Üniversitesi’nden cinsiyet araştırmaları uzmanı Marianne Legato erkeklerin kadınlara oranla hayata neden veda ettiğini buldu. Legano 5 yıllık araştırmaya dayanak yazdığı ‘Neden İlk Erkekler Ölür’ adlı kitabında sorunun bilimsel yanıtlarını verdi. Legato, hücrelerde bulunan x ve y kromozomlarının kadınlar lehine olduğunu ve erkeklerin daha kırılgan olduğunu belirtti. Diğer nedenler ise şöyle: Riskli işlere girme eğilimi nedeniyle ölümcül kaza yapması, stres nedeniyle intihar etmesi, tehlikeli mesleklerde görev alması,kalp hastalıklarına erken yakalanması, daha fazla sigara, alkol, kahve ve bağımlılık yapan maddeler kullanması , duygusal samimiyet, dostluk, arkadaşlık, komşuluk duygusu gibi iyilik hali veren ruhsal yapılanmalar kadınlara oranla daha düşük olması.

 

 

 

DNA AÇISINDAN BAKILDIĞINDA KADINDAN DAHA NARİN

1. Omuzlarında genetik açığın yükü var

Kadın vücudundaki her hücrenin iki büyük X kromozomu varken, erkeklerde bir X ve bir de X’in yarısı kadar küçüklükte Y koromozomu var. ‘Yedek’ X kromozomu vücutta oluşan hasarı telafi etme imkanı verir. Erkeklerde bu durum sözkonusu değildir. Bunun yanı sıra kromozomlardan Y’nin mutasyona uğrama ihtimali X’den 3 ila 6 kat daha fazladır. Bu genetik açık, enfeksiyonlar, ölü doğum, kanser gibi sorunların erkekleri neden daha sert vurduğunun da nedeni.

2. Ölüm ihtimali anne karnında bile fazla

Erkek bebeklerin doğumda ölme riski kızlara göre 1.5 ila 2 kat daha fazla. Erkeklerin kızlara göre bağışıklık sisteminin zayıf oluşu, akciğer gelişiminin geç olgunlaşması, kan dolaşımının yetersiz oluşuna annedeki stres eklenince ölü doğum oranı artıyor.

3. Gelişim bozukluklarına daha açıklar

Britanya Tıp Dergisi’nde yayımlanan bir makalede erkeklerin okuma gecikmeler, sağırlık, otizm, DEHB, körlük, nöbet bozuklukları, hiperaktivite, beceriksizlik, kekemelik, ve Tourette Sendromu gibi gelişimsel bozukluklara sahip olma ihtimalinin kızlardan üç ila dört kat daha olduğunu ortaya koydu.

4. Riskli davranışlara biyolojik açıdan yatkın

Beyinde yargı mekanizmasını yöneten alan erkeklerde yavaş gelişiyor.  Bu durum erkeklerin kaza sonucu ölme ihtimalini artırıyor. Amerika Güvenlik Konseyi’nin 2004 verilerine göre ülkede kazayla ilişkilendirilen ölümlerin yüzde 82’sinde ateşli silah, bisiklet ilişkili ölümlerin yüzde 87’sinde kurban erkekler. Zehirlenmeden  ve cinayet sonucu yaşamını yitiren her 1 kadına karşılık 4 erkek öldü.

5. Kadınlardan daha çok depresyona giriyorlar

Kadınlar intihara daha çok teşebbüs etse de ölen erkekler oluyor.  ABD’de 2006’da canına kıyan  erkek oranı kadınlaroan 4 kat fazlaydı.

6. Tehlikeli işlerde çalışıyorlar

Gemiciler, itfaiyeciler, polis, inşaat işçileri ve çiftçilerin toplu erkek. ABD’de 2005’te iş kazalarından 5 bin 737 kişi öldü.  Bunun 5 bin 328’i erkekti.

7. Kalp krizi vaktinden önce kapıyı çalıyor

Östrojen hormonu orta yaş grubundaki kadınların çoğunu kalp krizinden koruyor. Kalp hastalıkları septomlarını 35 yaşından itibaren yaşamayan erkek ise azdır. Erkeklerde koruyucu kolesterolün düşük olması hastalığa zemin hazırlıyor. Kalp krizine bağlı ani ölümlerin yüzde 89’unu erkekler oluşturuyor.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.