Anasayfa > Gündem, Öne Çıkan Haberler, Türkiye, Yaşam > Erken Yaşta Evlilik Mağduru Gelinler ‘Af’ Bekliyor

21.11.2015 Cts, 13:48

Erken Yaşta Evlilik Mağduru Gelinler ‘Af’ Bekliyor

Reklam

Sivas’ta erken yaşta evlenen ve doğum yaptıkları sırada şikayet edilmelerinin ardından açılan kamu davası sonucu eşleri cezaevine giren gelinler ‘af’ bekliyor.

7 yıl önce 15 yaşında evlenen ve bu evlilikten 4 çocuğu olan Fadime Koç’un eşi Rıdvan Koç, açılan kamu davası sonucu çocuk istismarından yargılanarak cezaevine girdi. 8 yıl 20 gün hapis cezası alan ve 1 yıldır cezaevinde bulunan Rıdvan Koç’un çocukları, babalarının cezaevinden çıkacağı günü sabırsızlıkla bekliyor.

Eşinin suçsuz yere cezaevinde yattığını söyleyen Fadime Koç, ”Biz evlendiğimizde dosyaya Fadime Koç mağdur olarak yazmışlar. Ben evlendiğimde mağdur değildim. Şu anda eşimi aldıkları içim mağdur oldum. Çocuklarım babasız kaldı, baba sevgisine muhtaç kaldılar. Baba şefkati, sevgisi arıyorlar. Anne olarak ben çocuklarıma bakamıyorum. Ben çocuklarımın yanında babaları olsun istiyorum. Çocuklarıma derslerini yaptıramıyorum. Benim eşim başkasının namusuna bakmadı. Başka birine tecavüz mü etti? Şu anda cezaevinde. Benim eşim hiçbir suç işlemedi. Ben eşimi istiyorum Cumhurbaşkanına, Başbakanına buradan sesleniyorum. Bizlere yardım etsinler. Katile, hırsıza af geliyor bizlere de af gelsin. Biz sadece eşlerimizin yanında olmasını istiyoruz” dedi.

Rıdvan Koç’un annesi Aynur Koç ise, ”8 yıl 20 gün oğlum ceza aldı. 4 çocuğu ortada kaldı. Çocukları hasta oldu. Benim oğlum hırsızlık etmedi, katil olmadı. Dininin gereğini yaptı evlendi. Çocuğumun affını istiyorum” diye konuştu.

14 yaşındaki kızla evlendiği için çocuk istismarında yargılanan ve 10 yıl 10 ay hapis cezası alan Murat Duman’ı eşi 2 çocuk annesi Zeynep Duman da mağdur olduklarını belirterek, ”Küçük yaşta evlilik nedeniyle eşim 2 senedir cezaevinde. Biz af istiyoruz, yardım istiyoruz. Çocuklarımız babasız kaldılar. Ben eşimi istiyorum. Çocuklarım babalarını istiyor. Çocuklarımı okula gönderemiyorum. Babasız oldukları için ağlıyorlar. İki çocuğumun psikolojisi bozuldu” şeklinde konuştu.

Murat Duman’ın annesi Ümmühan Saygılı ise, ”Oğlum 2 senedir hapiste yatıyor. Ben Sivas’a geldiğinde Başbakanımızın eşi ve kendisiyle görüştüm. Bize söz verdiler. Allah rızası için biz büyüklerimizden yardım istiyoruz. Bu yasanın değişmesini istiyoruz. Suçsuz yere bu çocukların yatmasını istemiyoruz” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE GENELİNDE BİN 500 AİLE AF BEKLİYOR

Ailelerin mağduriyetinin giderilmesi için 15 yaşını doldurmamış kişilerle cinsel ilişki suçlarını düzenleyen TCK’nın 103’üncü maddesinin 1/a maddesi ve 2’inci maddenin değiştirilmesi gerekiyor. Bu maddeyle ilgili meclise sunulması beklenen yeni yasa tasarısında aile rızası ile evlilik durumunda ceza miktarının düşürülmesi veya tamamen kaldırılması öngörülüyor. Sivas’ta yaklaşık 23, Türkiye genelinde bin 500 ailenin çocukların küçük yaşta evlilikten dolayı girdiği hapiste af bekliyor.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.