Anasayfa > Araştırma-İnceleme, Öne Çıkan Haberler, Yaşam > Ermeniler, Erzurum Belediye Başkanını da katletmiş

16.03.2013 Cts, 1:00

Ermeniler, Erzurum Belediye Başkanını da katletmiş

Reklam

Erzurum’un işgalden kurtarılışının 95’inci yıldönümünde tarihin arka odasında kalan bir katliamı tarihçi Doç. Dr. Erol Kürkçüoğlu, gündeme getirdi Rus ve Ermeni çetelerinin bölgeyi terk ederken giderayak yaptığı katliamlardan birinde dönemin belediye başkanı Hakkı Paşa ile Meclis üyelerinin nasıl kurşuna dizildiğini Doç. Dr. Kürkçüoğlu anlattı.

 

Birinci Dünya Savaşı’nın son dönemlerinde Kazım Karabekir ve arkadaşları Erzurum’u kurtarmak için harekete geçerken Rus ve Ermeni çeteleri de bölgeyi yavaş yavaş terk etmeye başlamıştı. Tarihler 2 Mart 1918’i gösterdiğinde Ezirmikli Osman Ağa Konağı, Mürsel Paşa Konağı, Yakutiye Kışlası, Yanıkdere ile Karskapı bölgeleri, İstasyon ve Gölbaşı’ndaki Hacı Ahmet Hanı çevresinde yaşayan Müslüman Türk ahalisi Rus ve Ermeniler tarafından katledildi. Yapılan en son katliamda da dönemin belediye başkanı Hakkı Paşa ile Belediye Meclis üyeleri öldürüldü.

2-12 Mart 1918 tarihleri arasında yüzlerce masum Müslüman Türk’ün Rus ve Ermeniler tarafından katledildiğini vurgulayan Atatürk Üniversitesi Türk ve Ermeni İlişkileri Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Erol Kürkçüoğlu, belediye başkanı Hakkı Paşa ve meclis üyelerinin nasıl tuzağa düşürüldüğünü anlattı. 

AZERİLERİN UNUTULMAZ DESTEĞİ

O yıllarda Azerbaycan devletinin verdiği desteğin unutulamayacağını kaydeden Doç. Dr. Kürkçüoğlu, Bakü’den Cemiyet-i Hayriye temsilcileri Seyitof ve Abdülmabud adlı Azeri Türklerinin Erzurum’a lojistik destek sağladıklarını ve Ermenilere karşı olağanüstü bir mücadele verdiklerini belirtti.

 

HAİN TUZAK

Azeri dostların Belediye Başkanı Hakkı Paşa ile organize olarak Erzurum insanını teşkilatlandırmaya çalıştığını ve destek aradığını vurgulayan Doç. Dr. Kürkçüoğlu, 10 Mart günü Rus Komutan Antonik’in Hakkı Paşa, Seyitof ve belediye heyetini toplantıya çağırdığını ve tuzağa düşürdüğünü dile getirdi. Kürkçüoğlu, “Azeri kardeşlerimiz Seyitof ve Abdülmabud’un o dönemde çok büyük destekleri vardı. Onlar, Azerbaycan Kafkasya ile Anadolu insanı arasında çok güzel bir birlikteliğin en güzel örneği olmuşlardır. Hakkı Paşa ile birlikte hareket eden bu iki Azeri dostumuz da ne yazık ki diğer meclis üyeleriyle birlikte tuzağa düşmüşlerdir. Rus komutan Antonik, Hakkı Paşa, Seyitof ve belediye heyetini çekilmeyle ilgili bilgi vermek için toplantıya çağırmış. Ancak toplantıya girerken üst araması yapılınca tuzağa düştüklerini anlayan heyet bir yere kaçamamış. Zorla belediye binası önüne getirilen heyet burada kurşuna dizilerek katledilmiş. Bu kahramanları unutmamız mümkün değil” diye konuştu.

 

BİR TEK O KURTULDU

Kurşuna dizilerek öldürülen heyette Belediye Başkanı Hakkı Paşa, Başkatip Ahmet, belediye
meclis üyeleri Hacı Kazım, Hoca Ahmet, Tevfik Bey, Hafız Davut, Haşmet Bey, Komiser Ali,

Narman Mahallesi İmamı Ziya, Kabe Mescidi İmamı Mehmet, Molla Ağazade Tevfik, Hoca
İbrahim Efendi ve Cemiyet-i Hayriye temsilcileri Seyitof ile Abdulmabud’un olduğunu anlatan
Doç. Dr. Kürkçüoğlu, katliamdan sadece Hoca İbrahim Efendi’nin yaralı olarak kurtulduğunu
belirtti.

 

Onur Sağsöz (Star)

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.