Anasayfa > Slayt Haber, Yaşam > Erzurum, bir ilki yaşayacak

05.12.2012 Çar, 7:31

Reklam

AHMET AKBUĞA
ERZURUM (İHA) –

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı öncülüğünde, Erzurum’da düzenlenecek ”İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı”nda, iş arayanlarla işverenler buluşturulacak.

 
Erzurum Valisi Sebahattin Öztürk, Valilik Salonu’nda düzenlenen toplantıda yaptığı açıklamada, 14-15 Aralık tarihlerinde İl Özel İdaresi ve Genel Sekreterliği fuaye salonunda İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı düzenleneceğini söyledi.
Bazı büyük kentlerde organize edilen fuarın Erzurum’da ilk kez düzenleneceğini ifade eden Öztürk, ”Şimdiye kadar Kocaeli’nde, Gaziantep’te, Urfa’da yapılmış. Erzurum’da ilki gerçekleştiriliyor. Fuarda, özellikle nitelikli iş gücüyle, istihdam edilecek firma ve kurumları bir araya getirme amacını gütmektedir. Yani iş arayanlarla iş sunanları buluşturmayı amaçlamaktadır” dedi.
Kentin büyük bir sanayi şehri olmadığını dile getiren Öztürk, şunları kaydetti: ”Ama kendi ölçeğimizde, burada da bu istihdam fuarının başarılı olacağına inanıyoruz. Bu fuarın organizasyonunda, TÜMSİAD paydaş kuruluştur. Temel amacımız, nitelikli genç iş gücüyle, istihdam edecek kuruluşları buluşturmaktır. Bunda kuruluşlardan kastımız sadece özel kuruluşlar değil, devlet kuruluşları da vardır. Bununla ilgili kurumlarla yazışmalar başlatıldı. Çoğu kuruluşla görüşmeler yapıldı. Büyük firmaların temsilcileriyle görüşmeler yapıldı.”

 
Fuara 35-40 civarında firmanın katılmasını beklediklerini anlatan Öztürk, nitelikli iş arayanla, işveren kurumları fuar sayesinde buluşturacaklarını ifade etti.

 
Vali Öztürk, göreve yeni başlayan 20 iş ve meslek danışmanının da fuarda görev alacağını belirterek, şöyle devam etti:
”Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı öncülüğünde, şehrimizde ilk kez İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı düzenliyoruz. Ekonomik anlamda sinerji yaratabilmek, üretime dönük bir hayatı başlatmak adına önemli. ‘Okuyucusunu arayan kitapla, kitabını arayan okuyucu’ gibi ‘kurumunu arayan çalışanla, çalışanını arayan kurum’ ilişkisi kurmakta Türkiye’de sorun var. Erzurum’da da ‘çalışan arıyoruz ama bulamıyoruz’, ‘iş arıyorum ama bulamıyorum’ diyenler var. İşte onları bir şekilde buluşturmak durumundayız.”
İŞKUR İl Müdürü Ahmet Tacettin Ötügen ise kentte söz konusu fuarın ilk kez yapılacak olmasının kendisini heyecanlandırdığını ifade ederek, ilerleyen yıllarda İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı’nı daha kapsamlı yapmayı hedeflediklerini söyledi.
TÜMSİAD Erzurum Şube Başkanı Cafer Burucu da özellikle ticaretin içinde olan birim olarak, kentte ağırlıklı olarak yaşanan sıkıntının nitelikli iş gücünü temin etme noktasında olduğunu dile getirdi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.