Anasayfa > Slayt Haber, Yaşam > Erzurum buz kesti

09.12.2012 Paz, 14:27

Reklam

AHMET AKBUĞA
ERZURUM

 

Erzurum genelinde kar ve soğuk hava hakim olmaya başlarken uzmanlar buzlu zeminde yürürken meydana gelen sakatlanmaların önüne geçilmesi için yürüme tekniklerinin önem taşıdığını belirtti.
Kış mevsimine ilişkin akıllarda kalan en bariz görüntülerin cadde ve sokaklarda yürüyen insanların düşme vakaları olduğunu ifade eden uzmanlar, oluşabilecek sakatlıkların önüne geçilmesi, mağduriyet yaşanmaması için yürüme tekniklerine önem gösterilmesi gerektiğini kaydettiler.
Uzmanlar buzlu zeminde yürünürken kesinlikle ellerin cepte olmaması gerektiğini vurgulayarak, teknikleri şöyle sıraladılar:
“Sık aralıklarla yere bakarak yürünmeli. Mümkünse diş yokuşları inip çıkmayın. Merdiven inip çıkarken trabzanları kullanın. Çocuğunuzu ya da ağır eşyalarınızı kucakta taşımayın. Kar gözlüğü kullanın.”
Buzlu zeminde yürürken ayakkabı seçiminin de önemli olduğunu belirten uzmanlar, “Lastik veya kauçuk tabanlı ayakkabılar tercih edilmeli. Kar ve buzlu ortamda ayakların ıslanacağı endişesiyle daha kuru olan buzlu ortamın seçilmesi de, sık yapılan yanlışlardan biri. Zira gizli buzlanma, size tatsız bir sürpriz hazırlayabilir. Daha yumuşak ve kayma riski daha az olan karda yürümek tercih edilmeli.” dediler.
Karlı ve buzlu zeminlerin özellikle yaşlılar için büyük risk oluşturduğunu kaydeden uzmanlar, “Zira yaşlılardaki kırık tedavisi, mutlaka ameliyat gerektiyor ve tedavi süreci uzun oluyor.” diye konuştular.
Uzmanlar ayrıca düşme vakalarının ardından mutlaka bir sağlık kuruluşuna gidilmesi gerektiği hatırlatmasında bulunarak, “Düşme sonucunda darbe alan kol veya bacak gibi organların yaralanması durumunda parmakların oynatılması kırık olmadığı şeklinde yorumlanıyor. Bu yanlış inanış nedeniyle insanlar genellikle kırık olmadığını düşünerek ilk etapta tedaviye başvurmuyor. Parmakların oynatılabilmesi kırık olmadığı anlamına gelmez. Bu nedenle, özellikle sert düşüş ve darbelerde en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.” dediler.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.