Anasayfa > Kültür-Sanat, Öne Çıkan Haberler > Erzurum Devlet Tiyatrosundan süper oyun

27.12.2012 Per, 12:14

Erzurum Devlet Tiyatrosundan süper oyun

Reklam

E.MEHMET YILMAZ
ERZURUM

 

Erzurum Devlet Tiyatrosunda sahnelenecek olan “Otel Plaza’da Bir Oda” adlı oyun bugün saat 19.30 seyircisiyle buluşacak.
Neil Simon’un yazdığı “Otel Plaza’da Bir Oda” adlı oyunun yönetmenliğini yapan Esen Özman oyun hakkında açıklamalarda bulundu.

 
Özman açıklamasında şunları kaydetti; “Oyunun temelinde ikili ilişkiler, bir kadın ve erkekten oluşan evlilik sorunsalı yatıyor. Ömür denen süreç içinde evrimini ancak tamamlayan ya da büyük olasılıkla tamamlayamayan bireylerin bir başka varlığa ömür hakkı tanıması yâni yaşama getirmesi! Evrimini tamamlayamamış insanlardan varolan yarım, çeyrek varlıklar. Ancak, bu soyut felsefesî düşünceye “doğa” hep karşı çıkmıştır. Doğa işlevini sürdürmek zorundadır. Çocuk, kadın-erkek doğasının sonucu olarak devamlılığı sürdürecektir.

 
Ama bu durumda, kadın-erkek çelişkisine eklemlenen ve çocukla birlikte gelen kuşaklararası çatışma kaçınılmazdır.
Tam da bu noktada, tiyatro sanatı, konusunu, temasını yakalar. Çünkü tiyatro, çelişki noktasında hayat bulur. İşte, oyunumuzda çelişki kanımca kuşak çatışmasından doğar. Neil Simon’ın metnine dönecek olursak; Neil Simon ikili ilişkilerdeki çatışkıları inceledeği birbirinden bağımsız üç oyun yazmış. Bunları bir araya getirerek adını “Otel Plaza’da Bir Oda” koymuş.

 
Ben, onun kaleme aldığı üç bağımsız oyun arasında bir organik bağ yakalamak istedim. Yazarın birinci ve üçüncü perdelerinin yerlerini değiştirmeyi yeğledim. Evlenme korkusu içinde kendini tuvalete kapatan gelin adayı karşısında “nerede hata yaptık?” diye çırpınan ana-babayı ilk perdede göstermek istedim. Öyle veya böyle yalpalayan bir evlilikten doğan genç kızın dünyaevine girerken ki endişeleri haklı bir mutsuzluğa dönüşmüştür ki, ikinci perde de “Muriel” karakterinde ilk aşka yöneliş ve arayış biçiminde kendini gösterir. Üçüncü perde de ise evliliğini yürütmeye direnen kadın hâlâ mutsuzdur. Kocasının ufak tefek kaçamaklarına göz yuman, kabullenen hâle gelmiştir. Ama mutsuzdur.
Döngü tamamlanmıştır. Oyunun en başındaki evliliğe direnen kadının yazgısı evlilik yorgunluğundan tükenmiş olan kadının yazgısı ile birleşmiştir. Biri, bir önceki, diğeri, bir sonraki kuşaktan… Ama aynı kadınlardır…
Evlilik kurumunu gülümseterek eleştiren Neil Simon’a “evlilik kurumunun sonucu” çocuk üzerinden yaklaşmak onun içeriğine çok ters düşmese gerek.

 
“Otel Plaza’da Bir Oda”, kadın, erkek, çocuk herkesin içinden parçalar yakalayacağı bir oyun. “Kadın”ı öne geçiriyor gibi görünse de, aslında birbirinden bağımsız düşünülmeyen erkek cinsinin de sorunlarını kurcalayan bir oyun.
Öte yandan, hayat ellerimizin altından kayıp giden ve çok da ağırlaştırmadan, olduğu gibi, doğal ve hafif yaşanması gereken bir süreç. Bu nedenle, biz sizlere, değerli seyircilerimize bir şov yaratmak istedik ve 1968’de yazılmış oyunumuzu günümüze taşıdık. Oyunumuzun illüzyon şov bölümlerini illüzyonist Kerem Eser’in çalışması ile gerçekleştirdik. Kendisine bize yardımlarından ötürü teşekkür ediyorum. Ayrıca, Erzurum Devlet Tiyatrosu Sanat Yönetmeni Burcu Aksakal’ın göreve başladığı dönemin ilk çalışması olarak “Otel Plaza’da Bir Oda” adlı oyunun tüm Erzurum Devlet Tiyatrosuna uğurlu gelmesini diliyorum. Umarım oyunumuz Erzurum Devlet Tiyatrosunun yeni müdiresinin Erzurum’lu sanatseverlerle buluşmasında iyi bir soluk olur. Oyunu çalışırken benden emeğini esirgemeyen tüm sanatçı ve teknik arkadaşlarımı içtenlikle kutluyorum.
Bir kadın yönetmen olarak kadın kahramanlarımıza daha yakın durmuş ve onları daha iyi anlamış olabilirim. Ama oyunumuzun erkeklerini de anlamıyor değilim. Erkeklerimiz Türk kahramanlar olsaydı eğer… İnsan doğasını, kadın-erkek-çocuk sarmalını bizim coğrafyamızdan bizim iklimimizin sıcaklığı ile yansıtan o Erzincan çocuğu şairimiz Cemal Süreya’nın şu dizeleri ile konuşturmak isterdim..

 
“…Annem çok küçükken öldü
Beni öp sonra doğur beni.”
Şimdi sizleri New-York’un şu meşhur Otel Plaza’sına davet ediyorum.”

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.