Anasayfa > Slayt Haber, Yaşam > Erzurum kadınının ortak sesi

08.03.2013 Cum, 13:14

Erzurum kadınının ortak sesi

Reklam

Erzurum’da ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ etkinlikleri çerçevesinde Havuzbaşı’ndaki Atatürk Anıtına çelenk koyma töreni düzenlendi.

 
Havuzbaşı’ndaki kutlama etkinliğinde günün anlam ve önemine dair bir konuşma yapan Kadın Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği başkanı Türkan Bayrak, cinsiyet ayrımcılığının ortadan kaldırılmasını istedi.

 
Ülkemizde ‘Dünya Kadınlar Gününün’ kadın cinayetlerinin gölgesinde anıldığını belirten Bayrak, “Töre cinayetleri, okula gönderilmeyen kızlar cinsiyet ayrımcı yaklaşımının en acı göstergeleridir. Doğurganlık vasfını öne alarak, doğum izinlerini uzatmak, kadının hangi iş gücünde hangi işvereni mutlu edeceğini merak etmekteyiz. Kadına ilişkin ayrımcılık endüstri ilişkilerimizde de kendini gösterir. Kadın ‘ucuz ekmek, yedek iş gücü’ olarak görülmekte, kayıt dışı istihdamın her türlü kuralsızlığına mahkum edilmekte. Tüm Dünya Kadınlar Günü’nü kutlar, kadının emeğinin istismar edilmediği, şiddetin son bulduğu, ikinci sınıf insan muamelesinin gösterilmediği çalışma hayatından men edildiği, ekonomik özgürlüğüne mani olunmasına izin vermeyen çağdaş bir Türkiye ve Dünyada yaşamak isteriz.” dedi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.