Anasayfa > Yazar > Erzurum renkleniyor

26.03.2013 Sal, 18:29

Reklam

Sanat,kültür ve televizyon ve eğlence anlamında eski canlılığını yitiren Erzurum son zamanlarda yine bu görüntüsüne bireysel ve toplu anlamda yapılan program,kısa film,konferans,sempozyum ve sohbetlerle  kavuşmaya çalışıyor.  Onların bu hizmetlerine karşılık bende naçizane üç beş satır yazı ile onları tanıtmak ve onlara teşekkür etmek istiyorum.

 

İlk olarak Kardelen tv’de  Murat Ertaş’ın yapımcılığı ve sunuculuğunda yayınlanan Divit Kalem programı. Her hafta farklı konu ve konuklarla ekranlara gelen Divit Kalem hem kültür hayatımıza renk katıyor hem de programın başında yayımladığı Erzurum fotoğrafları ile bir yandan eski günleri yad ettirirken bizim kuşağımıza da – vay be tadında –  özlemler bırakıyor. En son programında Edebiyat Fakültesi öğretim üyelerinden Sayın Prof. Dr. Erdoğan Erbay ile Erzurumlu olmayıp Erzurum’a şiir yazan şairler hakkında  öyle güzel bir program yaptılar ki keşke bu ikili haftada bir kere böyle bir program yapabilse. Erdoğan Hoca’nın şiirleri hala kulaklarımızda.

 

 

( Gerçi dünden bugüne o fotoğraflara baktığımızda Erzurum’da değişen pek bir şey yok gibi gözüküyor ya o da başka bir konu )

Bir diğeri Kanal 25’te Bilal Tavlak adında bir arkadaşımız Makara Kukara adlı bir şov programı ile farklı bir şeyler ortaya koymaya çalışıyor. Üniversite şehri olan Erzurum’da öğrencilerle  yaptığı sokak röportajları ve şakaları ile bence hem sorunlarımıza hem de toplumumuza bir ayna tutuyor.

 

 

(Her ne kadar takip ettiğim kadarı ile hakkında eleştiriler gelse de – güya Erzurum’u yanlış tanıttığına dair –doğru bildiği yolda devam etmeli. )

Yine Üniversite şehri olan Erzurum’da Bilal Tavlak gibi genele hitap etmese de üniversite öğrencileri ve onların sorunları hakkında çektikleri kısa filmlerle adlarından söz ettiren Edebiyat Fakültesi öğrencileri Tanju Aksu , Rıdvan Aslan ve arkadaşlarını da anmak istiyorum.

 

 

Yusuf Güroğulları , Mehmet Tepeler , İbrahim Balkaya ve adını bilmediğim , henüz tanışamadığım bir grup ‘’kitapkurdu’’ da var ki gerek sosyal medyada gerek gerçek hayatta çok güzel işlere imza atıyorlar. Okumak Ayrıcalıktır , Kitap Sevenler Partisi Erzurum Şubesi adı altında kurdukları gruplar,siteler  ile bir taraftan Erzurum’daki kültürel faaliyetlerden , kitapçılardan ve  kitaplardan bilgi verirken diğer taraftan yazdıkları yazılarla,eleştirilerle ,denemelerle ve şiirlerle  Erzurum’un sosyal ve kültürel hayatına yeni ufuklar , yeni limanlar açıyorlar. Onlara da teşekkürü bizzat borç bilirim.

 

 

Ayrıca üniversite klüpleri adı altında faaliyet gösteren Genç Gezginler , Kariyer Topluluğu,Türkoloji Klübü  ve adını şu an hatırlayamadığım gruplar da var ki bir taraftan ünlü simaları konuk ederken diğer taraftan sosyal yardım projeleri ile de Erzurum’a ellerinden geleni yapmaya çalışıyorlar.

 

 

Burada anlatamadığım daha birçok kişi ,kurum ve gruptan özür dileyerek hepsine teşekkürlerimi sunuyor ve diyorum ki çok şükür Erzurum Renkleniyor.

YORUMLAR

Toplam 2 yorum bulunmaktadır.

Ali

Erzurum’un en önemli ihtiyacı şu anda bu yazdıklarınız olsa da malesef ilgi yok denecek kadar azaldı bunlara neyseki hala düşünen birileri var.
ayrıca yazdıklarınızda tanımadığımız bilmediğimiz şeylerde vardı inşallah onları da araştırıp buluruz.

26.03.2013, 21:13
Yusuf Güroğulları

Murat hocam ilginiz ve nezaketiniz için çok teşekkür ederiz.Hep iyi şeyler yapabilmek umuduyla..

28.03.2013, 12:13