Anasayfa > Öne Çıkan Haberler, Yerel Yönetimler > Erzurum’a engelsiz yaşam merkezi

08.05.2013 Çar, 12:28

Erzurum’a engelsiz yaşam merkezi

Reklam

Palandöken Belediyesi ve SODES destekli ilk özel proje olan “Engelsiz Mekânlardan Engelsiz Yarınlara” projesi kapsamın da yapılan park yaklaşık 10 bin metrekare alanı kapsayan Engelsiz Yaşam Merkezine dönüştürülerek 10 Mayıs 2013 Cuma günü hizmete giriyor.
Açılışına kısa bir süre kala Engelsiz Yaşam Merkezi ile ilgili kısa bilgi veren Palandöken Belediye Başkanı Orhan Bulutlar,” Erzurum’da bir ilki yaparak “Hayatı Paylaşmak İçin Engel Yok” sloganıyla başladığımız çalışmamızı tamamlayarak engelli vatandaşlarımızı hizmetine sunma aşamasına geldik. 10 Mayıs Cuma günü Yenişehir Hacı Salih Efendi Mahallesi de inşa ettiğimiz merkezimizin açılışı var. Bu açılışa tüm halkımız davetlidir. Açılışımız bir şölen havasın da olacak çünkü 10 Mayıs -16 Mayıs tarihleri Engeliler Haftası bu münasebetle çok renkli ve geniş bir program oluşturduk. Halk Oyunları, Ney Dinletisi, Halk Müziği dinletisi, Zihinsel Engeliler Halk Oyunu, Şiir Dinletisi, Dadaşın Gönül Sesi Fasıl Gurubu ve Tekerlekli Sandalye dağıtımı gibi birçok aktivite yer alacak” dedi.

 
BAŞKAN BULUTLAR, YAŞAM MERKEZİNİN İŞLETMESİNİ ENGELLİLER DERNEĞİ YAPACAK
Palandöken Belediyesi tarafından Erzurum’un ilk ve tek Engellere Yaşam Merkezini işletmesini Türkiye Sakatlar Derneği Erzurum Şube verdiklerini hatırlatan Palandöken Belediye Başkanı Orhan Bulutlar,” Merkezimizin aktif ve en iyi şekilde işletilmesi için belediye meclisimizin aldığı karar doğrultusun da Türkiye Sakatlar Derneği Erzurum Şube Başkanlığına verdik. Çünkü yapılan merkez engelli vatandaşlarımız için yapıldı tüm sorumlulukta onlara verdik. Daha önce Yaşam Merkezimiz yapılırken kendilerini buraya davet ederek eksiklerimizi görmelerini ve hissetmelerini istedik. Ben yaptım mantığıyla değil hep birlikte istişare ederek yaptık. Allah hayırlı uğurlu etsin” dedi.

 
BULUTLAR, ENGELLİLERE ÖZEL ARAÇ ALINACAK
Bu arada engellilerin daha dışarı çıkmakta ve Yaşam Merkezi alanına ulaşmada sıkıntı çektiklerini belirleyen Belediye Başkanı Orhan Bulutlar, Engelliler için özel dizayn edilmiş araç sözünü halen geçerli olduğunu ve en kısa sürede araç tahsis edileceğini de sözlerine ekledi. Başkan Bulutlar, “Engelli vatandaşlarımızın ulaşımda yaşadıkları sıkıntıyı çözmek için onlar için dizayn edilmiş bir minibüs hazırlayacağız. Vatandaşlarımız bu araçla hem kendileri için inşa edilen Yaşam Merkezine gelip gidecekler hem de ihtiyaç duydukları zaman araçtan istedikleri gibi yararlanabilecekler” diye konuştu.

 
EFE, ENGELLİLER ADINA BAŞKAN BULUTLARA TEŞEKKÜR ETTİ
Türkiye Sakatlar Derneği Erzurum Şube Başkanı Sadullah Efe de, hükümetin engellilere yönelik önemli hizmetlerde bulunduğunu, engelliler için Palandöken Belediye Başkanı Orhan Bulutlar’ın yaptırdığı Engeliler Yaşam Merkezi buna örnek teşkil ettiğini kaydetti.

 
Efe, “Türkiye genelinde başlatılan ‘Engelsiz Türkiye Projesi’ çerçevesinde Hükümetimiz sürekli bizlerin sosyal hayata adapte olması için önemli projeleri bir bir hayata geçiriyor. Erzurum’da engellilere böyle bir hizmetin sunulmasından dolayı Sayın Belediye Başkanımız Orhan Bulutlar’a teşekkür ediyorum. Bu çalışmaların diğer yerel yönetimlere de örnek olmasını diliyorum” diye konuştu.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.