Anasayfa > Ekonomi, Slayt Haber > Erzurum’a Ramazan bereket getirdi

12.08.2012 Paz, 3:07

Reklam

Adını kış turizmiyle duyuran Erzurum, son yıllarda yaz aylarına denk gelen Ramazan’la birlikte yaz turizminde de alternatif olduğunu gösterdi.

Kış aylarında dünyanın farklı ülkelerinden gelen sporcu ve turistleri ağırlayan şehir, yaz aylarında ise bol oksijen almak, sıcaklardan kaçıp ferah bir ortamda oruç tutmak isteyenlerin adresi oluyor. Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Erzurum Havalimanı Başmüdürü Ahmet Koçak’ın verdiği istatistiklerde yaz aylarında Erzurum’a gelen-giden yolcu sayısında yüzde 740’a varan artışlar olduğu görülüyor. Kış aylarında Erzurum’da havayolu trafiği 70 bin yolcu civarındayken bu sayı Temmuz- Ağustos’ta 520 bini aşıyor. Bu sayının özellikle Ramazan’ın yaz aylarına geldiği son 3 yılda artması dikkat çekiyor. Öte yandan karayolunu kullanarak şehre gelenlerin sayısında da ciddi bir artış olduğu belirtiliyor.

 

 

 

Kısa süre önce farklı şehirlere giderek burada çalışmaya başlayan ve ekonomik düzeyini yükselten doğulu vatandaşlar yaz aylarının gelmesiyle memleketlerine geri dönüyor. Bu durum alternatif “memleket turizmini” ortaya çıkarıyor. Çayır ve tarlalarını biçtikten sonra köylerinde zaman geçiren vatandaşlar, bu süre içinde bir yıllık gıda ihtiyaçlarını da hazırlıyorlar. Son birkaç yıldır Ramazan’ın sıcak yaz aylarına gelmesiyle birlikte memlekete dönüşler daha da arttı. 2 bin rakımın üzerindeki şehir ve köylere gelenler, serin bir Ramazan geçirmenin keyfini çıkartıyor.

 

 

 

Meteoroloji Bölge Müdürlüğünden alınan veriler, Erzurum’un yaz aylarında Türkiye’nin en serin şehri olduğunu ortaya koyuyor. Doğu’daki diğer illerde de sıcaklığı ülke ortalamasının altında seyrediyor. Ramazan’la birlikte artış gösteren “memleket turizminde” bu faktörün etkili olduğu tahmin ediliyor. Erzurum’da yılın en sıcak ayları olan Haziran, Temmuz, Ağustos’ta ortalama sıcaklık 20 dereceyi geçmiyor. Şehirde Haziran’da ortalama en düşük sıcaklık 6, Temmuz ve Ağustos ise 10 derece olarak ölçülüyor. Bu aylarda yağışlı gün sayısı ise 10’u buluyor.

 

 

 

Avusturya’nın Viyana şehrinde yaşayan Özkan ailesi de Ramazan’da şehrin manevi iklimi ve serin havasından yararlanmak için Erzurum’a gelenlerden. Türkiye’ye eşi ve çocuklarıyla birlikte geldiğini belirten Emrullah Özkan, memleketinin Tokat olduğunu söyledi. Erzurum’un yaz aylarında çok serin olduğunu burada yaşayan kardeşinden duyduğunu ifade eden Özkan, “Erzurum’da 4 gün kaldım. Burada oruç tutmak daha rahat oluyor. Keşke Ramazan’ın sonunda kadar Erzurum’da kalabilseydim” diye konuştu. Özkan, Erzurum’da geçirdikleri süre içerisinde birçok tarihi mekânı gezme fırsatı yakaladığını da aktardı.

 

 

 

DOĞU ANADOLU, HAVASINI KAZANCA ÇEVİRECEK

Doğu Anadolu Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (DASİDEF) Başkanı Osman Dolar, Doğu Anadolu’nun yıllarca göç verdiğine dikkat çekerek, “Bu göçlerin farklı nedenleri olabilir. Ancak günümüzde büyük bir değişim yaşandı. Doğu Anadolu artık eskisi gibi değil. Buradan göçen insanlardan beklenen de, yılda bir veya iki defa gelip kendi yörelerini görmeleridir. Yani insanlar hem sıla özlemini giderecek hem de kendi ihtiyaçlarını karşılayacak. Böylece bölgesine de ekonomik olarak katkıda bulunacak” ifadelerini kullandı. Doğu Anadolu’da birçok ilin kendine has otantik değerlerinin olduğuna değinen Dolar, bu değerlerin pazarlanması durumunda farklılık arayan turistlerin Türkiye’nin doğusuna gelmesinin kaçınılmaz olacağını kaydetti.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.