Anasayfa > Slayt Haber, Yaşam > Erzurum’a uyarı

14.04.2013 Paz, 11:34

Reklam

Havaların ısınmasıyla birlikte Erzurum’da yavaş yavaş piknik sezonu da açılmaya başlandı.

 
Özellikle hafta sonu yaşanan sıcaklığı ve pırıl pırıl güneşin tadını çıkartmak için park ve bahçelere akın eden vatandaşların, geri dönüş sırasında, oluşturdukları çöp ve atıkları beraberlerine alıp, götürmeleri istendi. Kış sonrası karın kalkmasıyla birlikte çevre rezaletinin hemen her yerde kendini gösterdiğini belirten Mavi-Beyaz Çizgi Derneği Genel Sekreteri Çağla Sezer, temizlik kurallarına uymayanlara belediyelerin gerekli ceza ve uyarıları yapması gerektiğini söyledi.

 
Park ve bahçeleri temizleyecek kimsenin çoğu yerde olmadığını, temizlik işini piknikçilerin yapması gerektiğini belirten Çağla Sezer, bir çevre gönüllüsü olarak belediye başkanlarını bu konuda daha duyarlı olmaya çağırdı. Çevreyi kirletenlere, atıkları çöp kutuları yerine gelişigüzel şekilde çevreye savuranlara kabahatler kanunu çerçevesinde gerekli cezaların verilmesi gerektiğinin altını çizen Sezer, şöyle devam etti:

 

 
“Temiz hava almak, kışın stress ve yorgunluğunu üzerimizden atmak amacıyla kendimizi kırlara, park ve bahçelere atıyoruz. Bu elbet son derece doğal. Doğal olmayanı ise, geri dönüş sırasında ardımızda bıraktığımız pislik. Kıra, bahçeye, parka gidenler, geri dönüşleri sırasında çevreyi temizler, atıklarını, çöplerini toplayarak yanlarına alır ve bir çöp kutusuna kadar taşırlar ise, hem insanlığa ve hem de bu şehre hizmet etmiş olurlar. Erzurum çevre kirliliği konusunda sınıfta kalmış durumda. Bu kirliliği uzaydan gelenler değil, bizler yapıyoruz. Hiç olmazsa bu yaz sezonunda böylesi bir hassasiyet gösterelim ve çevremizi temiz tutalım. Yapılacak iş çok zor değil. Çevremize attığımız çöpleri toplayıp, çöpe atacağız. Dinimiz de bunu, yani çevre temizliğini emrediyor. Bu emir yerine getirmek inanan her insanın asli görevidir.”

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.