Anasayfa > Slayt Haber, Yaşam > Erzurum’da 23 Nisan coşkusu

23.04.2013 Sal, 11:43

Reklam

ERSİN ÖZTÜRK
ERZURUM (İHA) –

 

Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından organize edilen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Havuzbaşı’nda kutlandı.

 
Havuzbaşı Atatürk Anıtına çelenk sunumuyla başlayan törenin açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Abdullah Bilge, “TBMM’nin 93. yıldönümü Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutladığımız bu gururlu günde burada bulunan herkese teşekkür ediyorum. Tarih boyunca hürve bağımsız yaşamış Türk devleti dış güçler ve iç savaşlar nedeniyle neredeyse Anadolu’yu bile kaybedecek duruma gelmiştir. Dünyanın en güçlü ordularına karşı dokuz cephede mücadele veren atalarımız gene kendi içerisinden çıkarmış olduğu kahramanlarla içinde bulunduğu tüm zor durumlardan kurtulmuştur. Bu kahramanlardan biriside gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür Olmak yada olmamak parolasıyla başlatılan milli mücadelede 23 Nisan 1919’da TBMM açılmış ve bağımsız Türk devletinin temelleri atılmıştır. Bu günde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ilan edilerek tüm dünya çocuklarına armağan edilmiştir.” dedi.
Günün anlam ve önemini belirten konuşmalar ve şiir okunmasının ardından Palandöken Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü halkoyunu ekibi gösterilerini sunmasının ardından tören son buldu.

 
Tören sonunda dağıtılan oyuncaklardan almak için çocuklar adeta birbirleriyle yarıştı.

 

KUTLAMA MESAJLARI:

 

Muhyettin AKSAK (Erzurum milletvekili)

 

, “Millet iradesinin tecelli ettiği Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluş yıldönümü aynı zamanda Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak ta kutlanmaktadır. Çocuklarımız bizim yarınlarımızdır. Onlara aydınlık bir gelecek ve müreffeh bir ülke bırakmak, bugünün büyükleri olarak bizlerin görevidir. Bugünün çocuklarının, yarınlarda daha gelişmiş ve güçlü Türkiye için çalışacaklarını biliyor ve yürekten inanıyorum” şeklinde konuştu.
23 Nisan Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşunun 93. yılını kutlayan Erzurum Milletvekili Muhyettin Aksak: “Kurtuluş savaşının en çetin günlerinde milletin temsilcilerinin kurduğu ve millet iradesinin temsil edildiği Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 93. kuruluş yıldönümünü ve tüm dünya çocuklarının 23 Nisan Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyorum”

 

 

 

Cengiz YAVİLİOĞLU (Erzurum Milletvekili)

 

“Tarihimizdeki dönüm noktaları olarak telakki edilen, bağımsız ve özgür yaşamak, laik, demokratik Cumhuriyet’e sahip olmak, uygar dünyayla bütünleşmek yolunda ulusça gösterilen çabaların en önemlisidir. ‘Egemenlik, kayıtsız şartsız milletindir’ anlayışıyla parlamenter demokrasimizin ve Cumhuriyetimizin temelleri bu tarihte atılmıştır. Dünyada kurtuluş mücadelesini başlatan ve yöneten, ardından da Cumhuriyeti ilan eden tek meclisTürkiye Büyük Millet Meclisidir. O Meclis, bize Kurtuluş Savaşı’mızı kazandırmış ve milletimize kendini yönetme yetkisi vermiştir. Yarınlarımızı şekillendirecek olan çocuklarımız, bizlerin en büyük kazanımıdır. Onların mükemmel bir şekilde yetişmesi, Atatürk’ün bizlere hedef gösterdiği muassır medeniyetler seviyesinde ülkemizin yerini almasında en büyük etken olacaktır. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından dünya çocuklarına armağan edilen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı, birkez daha büyük bir sevinç ve gururla kutluyoruz. Bu vesileyle Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun ilk adımı olarak Meclise hayat veren kahramanları saygıyla yad ediyorum. Çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı tebrik ediyorum”

 

 

 

Ahmet KÜÇÜKLER (Büyükşehir Belediye Başkanı)

Kuşkusuz Türk milleti, Cumhuriyetin ve milli değerlerin sahibidir. Birlik ve beraberliğini güçlendiren Türk milleti bugün çok daha büyük işleri başarmanın arefesindedir Çocuklarımız bizden daha iyi imkanlara sahiptirler. Daha iyi imkanlara kavuşacaklardır.
Meclisin iradesini, ulusal egemenliği her türlü iradenin üzerinde tutmayı başaran bir Türkiye’nin bu yüz yılın büyük millet ve devletlerinden biri olacağından kimsenin kuşkusu yoktur.
Bu duygu ve düşüncelerle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile silah arkadaşları olmak üzere, Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışında bulunanlarla, şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle ve saygıyla anıyorum.

 

 

Orhan BULUTLAR ( Palandöken Belediye Başkanı)

“Devlet ve Millet olarak, 21. yüzyıl dünyasının gerisinde kalmamak ve çocuklarımızın yaşam koşullarını iyileştirebilmek için öncelikle, onlara çağın gerektirdiği bilgi ve becerileri kazandırmalıyız. Geleceğin yetişkinleri olarak topluma yön verecek çocuk ve gençlerimizi, demokratik toplum yapısını yaşam biçimi olarak benimsemiş, hukuka saygılı, kurallara uyan, yeniliklere açık, bakış açısı geniş, özgür düşünceye sahip, ahlaklı, maneviyatını özümsenmiş insanlar olarak yetiştirmeliyiz. Çağdaş uygarlık düzeyini yakalayabilmek için bu temel şarttır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk 23 Nisan’ı, çocuklara bayram olarak armağan ederken, onların yurt sevgisini ve çalışkanlığını biliyor ve onlara güveniyordu. Bu duygu ve düşüncelerle, bizlere özgür bir vatan ve aydınlık bir gelecek armağan eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, Meclisimizin kahraman üyelerini ve milli mücadelede emeği geçmiş olan herkesi saygı ve rahmetle anıyorum. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 93. yılını ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı canı gönülden kutlarım ”

 

Şenol ESMER (Palandöken Kaymakamı)

“Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı 23 Nisan gününü Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak 93. kez kutlamanın gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza armağan ettiği bu gün, demokratik, laik bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyetinin temelinin atıldığı gündür. Atatürk’ün Türk Milletine vermiş olduğu değerin, ülkenin aydınlık geleceğine duyduğu güvenin bir göstergesi olan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, fikri hür, vicdanı hür nesillerin, vatanlarına, bağımsızlıklarına ve güçlerine inançlarını sağlamlaştırmak gayesini bünyesinde barındırmaktadır. Tüm dünyada böylesine anlamlı bir günü ülkesinin çocuklarına armağan eden başka bir lider yoktur. Dostluk, kardeşlik ve dünya barışı adına, tüm dünyada adil bir düzen ve barış ideolojisinden hareketle, uzun yıllardır dünya çocuklarını da mutluluğumuza ortak ederek, geleceğin dünyasını bu minvalde bir araya getiriyor olmanın haklı gururunu milletçe yaşıyoruz. Bu vesile ile farklı kültürlerin bir araya gelişi ile oluşan büyük renk mozaiği içerisinde her daim var olacağının bilincinde olan, dünyaya yön verebilecek donanım ve yeteneğe sahip olan çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı en içten dileklerimle kutlar; daha güçlü, daha müreffeh yarınlarda nice mutlu bayramlar kutlamalarını temenni ederim. “

 

Faik ÇALIK ( SP Erzurum İl Başkanı)

“Milli Egemenlik; AB ve ABD’nin değil , milletin sözünü dinlemektir. Milli Egemenlik; Emperyalist güçlere boyun eğmek değil, mazlum coğrafyalara öncülük etmektir. Milli Egemenlik sömürüye açık değil güçlü ve üreten bir ekonomi demektir. “23 Nisan 1920’de büyük fedakarlıklarla kurulan ve milli mücadelenin öncüsü olan TBMM, milletin bağımsızlık konusundaki sarsılmaz iradesinin bir yansımasıdır. Bu vatan bize bir miras değil ecdadımızın canları pahasına bıraktığı kutsal bir emanettir. Bize düşen sorumluluk bu emaneti en güzel şekilde gelecek nesillere bırakmaktır. Bu yüzden kısır çekişmeleri, içi boş kavgaları bir kenara bırakıp, elbirliği ile Yeniden Büyük Türkiye ve Yeni bir Dünya’yı kuracak kararlılığı ortaya koymalıyız. Çocuklarımıza bırakabileceğimiz en büyük miras mutlu, huzurlu, müreffeh bir ülke, batıya uyduluk değil, mazlumlara öncülük yapacak bir Türkiye olmalıdır. Bu temenni ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyor, tüm şehitlerimizi bir kez daha minnet ve şükranla anıyorum.”

 

 

 

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.